SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Zima nie zaskoczy w tym roku drogowców. GDDKiA jest przygotowana na mrozy i śnieg

Zima nie zaskoczy w tym roku drogowców. GDDKiA jest przygotowana na mrozy i śnieg

15.11.2013, godz. 14:16
piaskarka, odśnieżanie drogi
foto:

Do niedawna zima corocznie zaskakiwała drogowców, co stało się już swego rodzaju tradycją. Media i kierowcy nie zostawiali "suchej nitki" na służbach odśnieżania dróg, ale w tym roku może być jednak inaczej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już zmobilizowała siły do walki z mroźnymi siłami natury.

"Sprzęt do zimowego utrzymania dróg krajowych jest już przygotowany. Prawie 2 500 pojazdów - m.in. pługi, solarki czy pługi wirnikowe - czeka na opady śniegu. W 253 magazynach o łącznej pojemności 324 000 ton zgromadzona jest sól drogowa" - twierdzi GDDKiA.

Drogi którymi zarządza GDDKiA są rozróżnione na trzy kategorie, w zależności od szybkości reagowania na opady. Pierwsza grupa zawiera 4500 km dróg, które muszą być odśnieżane na całej powierzchni (łącznie z utwardzonymi poboczami), a śnieg na nich nie może leżeć dłużej niż 4 godziny po ustaniu opadów.

Przeczytaj też: Widzisz te auta? Zwolnij! Lista nieoznakowanych radiowozów

Na drugą grupę składa się 10 600 km tras, na których śnieg może leżeć do 6 godzin od ustania opadów, zaś w trzeciej kategorii (2700 km szos) powierzchnia jezdni powinna być odśnieżona na całej szerokości, ale śliskość zimowa powinna być zlikwidowana tylko na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, odcinkach dróg o nachyleniu ponad 4 proc. i przystankach autobusowych. W tej ostatniej śnieg również może leżeć na drodze do 6 godzin po ustąpieniu opadów.

Kierowcy mogą otrzymać szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych pod numerem infolinii 19 111, a także na stronie internetowej GDDKiA, w zakładce "Serwis dla kierowców".

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: