SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Warszawa Karola Wojtyły jeździ w Niemczech! Auto należące do papieża Polaka jest w świetnym stanie - WIDEO

Warszawa Karola Wojtyły jeździ w Niemczech! Auto należące do papieża Polaka jest w świetnym stanie - WIDEO

04.04.2014, godz. 11:05
Warszawa Karola Wojtyły
foto: EAST NEWS

Mało kto wie, że Karol Wojtyła mimo braku prawa jazdy, był za życia właścicielem jednego samochodu. Duchowny miał jednak własnego kierowcę i w czasach gdy był biskupem, poruszał się Warszawą M-20. Dziś zabytkowe auto znajduje się w Niemczech i jest w świetnym stanie technicznym.

Historia samochodu FSO Warszawa M-20 o numerze rejestracyjnym KR-96-13 jest niezwykle ciekawa. Pojazd został zakupiony 28 października 1958 roku przez samego Karola Wojtyłę, który w tym czasie był biskupem pomocniczym w Archidiecezji Krakowskiej. Wojtyła regularnie opłacał składki ubezpieczeniowe i odprowadzał podatek od auta. Pojazd należał do przyszłego papieża aż do roku 1977, kiedy to ówczesny kardynał zdecydował się sprzedać auto szwagrowi swojego kierowcy. Później Wojtyła przesiadł się do czarnej Wołgi należącej do krakowskiej kurii.

Przeczytaj też: Fiat Campagnola - samochód w którym został postrzelony Jan Paweł II

Głośno o papieskim aucie zrobiło się w lutym 2006 roku, gdy wystawiono je w Domu Aukcyjnym Christie's w Paryżu. Warszawę próbował sprzedać mieszkający w Niemczech Alexander Gawron, który pomimo osiągnięcia ceny prawie 100 tys. dolarów za wóz, ostatecznie go nie sprzedał, bo oferty nie złożył Polak.

Samochód z czasem znalazł jednak na siebie nabywcę, ale nie wiadomo, na jaką kwotę opiewała transakcja. Dziś słynna Warszawa należy do Marka Schramma, kolekcjonera z Niemiec o polskich korzeniach. Mężczyzna pieczołowicie odrestaurował Warszawę i zadbał o to, aby została dopuszczona do ruchu. Teraz z dumą prezentuje oryginalny dowód rejestracyjny, potwierdzający przynależność samochodu do ojca świętego.

/źródło wideo: x-news/

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: