SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Większe kary dla pijanych kierowców - od kiedy?

Większe kary dla pijanych kierowców - od kiedy?

10.01.2017, godz. 11:06
policja
foto: EAST NEWS

Resort sprawiedliwości po raz kolejny chce zaostrzyć przepisy za spowodowanie wypadku podczas jazdy na „podwójnym gazie”. Projektem ustawy ma dzisiaj zająć się rząd.

Ministerstwo sprawiedliwości nie próżnuje – nie tylko kary mają być bardziej dotkliwe, ale i okres przedawnienia wykroczeń ma się wydłużyć. Pierwsze doniesienia o tego typu pomysłach pojawiły się we wrześniu ubiegłego roku.

Zobacz też: Polacy pobili rekord w sprowadzaniu aut!

Większych kar mogą spodziewać się osoby które spowodują wypadek śmiertelny (lub z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu) w stanie „po spożyciu” oraz pod wpływem środków odurzających. Obecnie minimalna kara więzienia to 9 miesięcy. Po zmianach – aż dwa lata. Jeśli natomiast złamalibyśmy sądowy zakaz siadania za kółko, do więzienia trafimy maksymalnie na pięć lat (obecnie trzy).

Zmiany dotyczyłyby też kwestii ucieczki przed policją lub inną służbą – tutaj nowe pomysły przewidują za takie wyczyny aż 5 lat.

Nie tylko wydłużeniu ulegną kary, ale i okres przedawnienia. Aby umknąć karzącej ręce sprawiedliwości, obecnie muszą minąć dwa lata. Jeśli nowe prawo zostanie ostatecznie przyjęte, wykroczenia będą przedawniać się po trzech latach.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: