SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Wiemy jak rząd chce zachęcić do kupna elektryków!

Wiemy jak rząd chce zachęcić do kupna elektryków!

28.04.2017, godz. 11:44
Ładowanie samochodu
Ładowanie samochodu foto: EAST NEWS

Do wiadomości publicznej trafił projekt ustawy o rozwoju elektromobilności. Michał Kurtyka nazywa ją "konstytucją" elektryków. Jakie zapiski znajdziemy w tym dokumencie i czy rozwiną one rynek samochodów ładowanych z gniazdka?

Podstawowym założeniem projektu ustawy jest upowszechnienie samochodów nie tylko elektrycznych, ale i wykorzystujących do napędu np. gaz ziemny. Aby to się udało, rząd przewiduje zlikwidowanie akcyzy na pojazdy z alternatywnymi źródłami zasilania. To oznacza – po prostu – niskie ceny zakupu.

Zobacz też: Elektryka naładujemy na Orlenie! Rewolucja tuż tuż

Co więcej? Właściciele takich aut będą mogli poruszać się bez problemu po buspasach i nie będą zmuszeni do płacenia za parking w mieście. Władze samorządowe będą mogły wyznaczyć strefy, gdzie poruszać się będą tylko samochody z alternatywnym napędem.

Całe szczęście, że pomyślano też o infrastrukturze. Resort zakłada, że potrzebujemy minimum 6 tysięcy punktów wolnego ładowania i około 400 punktów szybkiego uzupełnienia energii. Gminy otrzymają możliwość przeprowadzania konkursów dla operatorów takich instalacji. Ładowanie będzie opłacane w formie abonamentu lub jednorazowo przy podpięciu auta.

Testowaliśmy elektryki: Hyundai IONIQ vs. Nissan Leaf

Takie podejście pozwoli też zmodernizować sieć elektryczną niskiego i średniego napięcia w terenach zabudowanych.

Finalnie, w projekcie znajdują się zapiski o wprowadzeniu do floty pojazdów administracji publicznej elektryków, które zastąpią aż połowę obecnie użytkowanych aut. Samorząd terytorialny też będzie wykorzystywał samochody z alternatywnym napędem, które mają stanowić 30% dostępnych pojazdów. Taki sam odsetek aut na wtyczkę mają stanowić autobusy na ulicach miast w 2028 roku.

Projekt ustawy trafił do konsultacji i istnieje spore prawdopodobieństwo, że może zacząć obowiązywać już od początku 2018 roku.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: