SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Wiemy kiedy znikną bramki na autostradach. Wprowadzony będzie system elektroniczny

Wiemy kiedy znikną bramki na autostradach. Wprowadzony będzie system elektroniczny

16.05.2014, godz. 11:10
autostrada, bramki na autostradzie
foto:

Rząd planuje zlikwidować system poboru opłat za pomocą bramek na autostradach. W ich miejsce zostanie wprowadzony zaawansowany system elektroniczny. Zmiany mają wejść w życie już za niecałe dwa lata.

Jak podaje agencja informacyjna Newseria Biznes, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych będzie musiała zapłacić karę 8 milionów złotych za wycofanie się z umowy na rozbudowę punktów poboru opłat przy autostradzie A4. Dzięki temu nie trzeba będzie jednak wydać przeszło 70 milionów złotych na nieopłacalną inwestycję. Według wstępnych szacunków, do roku 2018 oszczędności z tytułu wprowadzenia nowego systemu mają sięgnąć nawet 1 miliarda złotych.

Planowany termin wprowadzenia elektronicznego poboru opłat to 1 stycznia 2016. Możliwe są niewielkie opóźnienia, jednak pierwszy kwartał 2016 roku jest najbardziej prawdopodobną datą, kiedy pożegnamy się na dobre z bramkami na autostradach. Zapowiadane zmiany mają przełożyć się na wygodniejszy i prostszy sposób płatności za korzystanie płatnych dróg. Stawki za przejazdy pozostaną na tym samym poziomie, co obecnie.

Przeczytaj też: Punkty karne nie zostaną skasowane, jak nie zapłacisz wcześniej mandatu!

"Niestety, wyrzuciliśmy w błoto 1,2 mld zł - to są koszty, które ponieśliśmy od 2007 roku na wykup olbrzymich terenów, żeby tam zainstalować place poborów, na olbrzymią ilość betonu, który tam trzeba było położyć, czy już nawet na bramki i ich wyposażenie. Na pewno nie może być tak, że gdzieś te bramki zostawimy i będzie jakiś okres przejściowy, a kierowca będzie się musiał zastanawiać, czy tam płaci elektronicznie, czy manualnie. Nie - w tej godzinie zero musimy całkowicie przejść z bramek na system elektroniczny" - skomentował Adrian Furgalski, członek zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Kierowcy często korzystający z autostrad będą mogli wypożyczyć na stałe urządzenie do automatycznej płatności, które będzie zamontowane w samochodzie. Koszt takiego urządzenia ma wynieść około 40 zł. Stan środków na koncie będzie można doładować za pomocą internetu lub SMS-a. Osoby poruszający się autostradami sporadycznie będą miały możliwość dokonania opłaty w terminalach znajdujących się w miejscach obsługi podróżnych (tzw. MOP-ach), lub przez sieć internet np. dzień wcześniej z domu, podając numer rejestracyjny, który będzie zidentyfikowany przez system podczas wjazdu na autostradę.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: