SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Winiety vs. e-myto: jak będziemy płacić za polskie drogi?

Winiety vs. e-myto: jak będziemy płacić za polskie drogi?

14.09.2014, godz. 14:35
pobór opłat
pobór opłat foto: Super Express

W przyszłym tygodniu okaże się jaki zostanie wprowadzony system poboru opłat za polskie drogi. Z nieoficjalnych przecieków wiadomo, że dużo większe szanse ma nowoczesna technologia niż tradycyjne winiety.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju na początku kwietnia podjęło decyzję o zaprzestaniu rozwijania systemu pobierania opłat za drogi w formie bramek. Okazało się bowiem, że ta forma jest niewydolna z powodu ogromnego natężenia ruchu. W wyniku czego na punktach poboru opłat tworzyły się duże korki. Przez wszystkie sierpniowe weekendy autostrada A1 prowadząca nad morze była bezpłatna co miało upłynniać ruch.

Zobacz też: Niemcy wprowadzą opłaty za drogi, nawet przy sprzeciwie Unii Europejskiej!

W tej chwili przez elektroniczny system poboru opłat za drogi płacą kierowcy pojazdów ciężarowych. ViaToll obejmuje swoim zasięgiem ponad 3000 km autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych. System opiera się na bramownicach i bezprzewodowych urządzeniach zainstalowanych w pojazdach. Przejeżdżając przez konkretny odcinek drogi, system odnotowuje przejazd i nalicza opłatę za odpowiedni dystans.

Patrząc w historię można znaleźć moment w którym za polskie drogi chciano wprowadzić winiety. Było to w czasach rządów SLD kiedy to Minister Marek Pol chciał wprowadzić winiety jako system poboru opłat. Pomysł niestety padł. O nowym systemie poboru opłat mamy dowiedzieć się w tym tygodniu, jednak ze względu na zmianę rządu decyzja może przesunąć się o kilka tygodni.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: