SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Władza nie chce polepszyć sytuacji kierowców

Władza nie chce polepszyć sytuacji kierowców

25.02.2017, godz. 16:44
Policja, kontrola drogowa,
foto: Super Express

Wczorajsza debata nad projektem dodatnich punktów karnych, rejestrowania wykroczeń i czasowego wyrejestrowania pojazdów mogła zmienić sporo dla kierowców. Mogła, bo posłowie PiS wnioskowali o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Zmiany proponowane przez posłów opozycji byłyby spełnieniem marzeń wielu kierowców. Jednym z głównych punktów nowelizacji jest szeroko popierany pomysł czasowego wyrejestrowania pojazdów. Wejście w życie tego przepisu ułatwiłoby życie właścicielom klasyków, nie wspominając o zmniejszeniu ich wydatków na ubezpieczenie. Ponadto, nowe zapisy pozwoliłyby uniknąć kary przez osoby, które nie mają w czasie kontroli drogowej dokumentu prawa jazdy – wszak policjanci mogą sprawdzić uprawnienia w bazie danych.

Zobacz też: Dostajesz mandaty? Licz się z większą składką OC!

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński zauważył, że ostatni zapis rodziłby problemy podczas kontroli cudzoziemców.

Odrzucenie projektu to również przesunięcie w czasie wprowadzenia dla każdego policjanta kamerek rejestrujących zatrzymanie i utrzymanie rutynowych kontrol drogowych. To dzięki nim zatrzymano w zeszłym roku 115 tysięcy pijanych kierowców. Bezzasadne zatrzymanie miało wiązać się z odszkodowaniem w wysokości tysiąca złotych. Przejechanie jednego roku bez punktów karnych z kolei pozwoliłoby uzyskać pięć punktów "dodatnich". Te zapisy budziły najwięcej wątpliwości.

Pisaliśmy o: Rosnące ceny OC – o ile więcej zapłacimy? [TABELA]

Posłowie Kukiz’15 chcieli również, by każde przewinienie było zarejestrowane w formie filmu. Same zeznania policjanta nie byłyby już wiążącym dowodem w sprawie. Miałoby to odciążyć sądy, bowiem w teorii obywatel nie występowałby na drogę prawną, wiedząc, że jesgo wyczyny na drodze zostały nagrane.

Niektórzy posłowie PO i Nowoczesnej ocenili negatywnie wybrane zapisy, lecz są gotowi dyskutować nad projektem jeśli trafi on do prac komisji.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: