SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news WORD-y odwołały egzaminy na prawo jazdy. Ministerstwo przeprasza

WORD-y odwołały egzaminy na prawo jazdy. Ministerstwo przeprasza

25.02.2016, godz. 12:39
Egzamin na prawo jazdy
Nauka jazdy foto: EAST NEWS

Do środy 24 lutego 2016 r. do północy obowiązywały przepisy wyznaczające zasady przeprowadzania państwowych egzaminów na prawo jazdy. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie zdążyło do tego czasu opublikować nowych regulacji. W efekcie WORD-y odwołują egzaminy na prawo jazdy.

"Dziś do południa zostaną opublikowane nowe rozporządzenia. Ministerstwo przeprasza za powstałe niedogodności" – dla serwisu dziennik.pl powiedziała Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy MiiB.

Brak nowych przepisów dotyczących szkolenia i egzaminowania kierowców sparaliżuje dzisiaj pracę Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i Ośrodków Szkolenia Kierowców - donosi Radio ZET.

Zobacz również: Kierowca oszust dostał ponad tysiąc mandatów w ciągu jednego roku

Według prawników, pracownicy WORD-ów i OSK nie powinni wykonywać dziś swojej pracy. To oznacza odwołanie szkoleń i egzaminów na prawo jazdy. Serwis dziennik.pl policzył, że na opublikowanie nowego rozporządzenia urzędnicy mieli 18 miesięcy. Poprzedni minister infrastruktury z PO nie zdążył tego zrobić. Prace ruszyły dopiero po wyborach, w listopadzie - ale nowa ekipa także nie wyrobiła się z publikacją odpowiedniego rozporządzenia.

- Dziś do południa zostaną opublikowane przez Rządowe Centrum Legislacyjne nowe rozporządzenia w sprawie przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy - mówi dziennik.pl Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy MIiB

Jej zdaniem przepisy ustawy o kierujących pojazdami szczegółowo regulują to, w jaki sposób i na jakich zasadach powinny być przeprowadzane egzaminy na prawo jazdy, dlatego WORD-y powinny przeprowadzać je nadal, zgodnie z przyjętym harmonogramem i na dotychczasowych zasadach.

Przeczytaj też: Policja zatrzymała już ponad 23 tysiące praw jazdy

- Sposób przeprowadzania i oceny egzaminu, określone w nowych przepisach, zostały doprecyzowane, w sposób niemający wpływu na zakres egzaminu. W związku z tym wszystkie egzaminy przeprowadzone do czasu opublikowania nowych rozporządzeń są ważne - mówi rzeczniczka resortu.

Jako przyczynę opóźnienia w wydaniu nowych przepisów wskazuje konieczność dwukrotnego dostosowania projektów rozporządzeń do zmian wprowadzających system CEPIK 2.0, a następnie do zmian przesuwających wejście w życie przepisów wprowadzających CEPIK 2.0. na przełomie 2015 i 2016 r.

Pani rzecznik dodaje, że konieczne było przeprowadzenie po raz kolejny wymaganych uzgodnień międzyresortowych. Dodatkowo rozporządzenia wymagały uzyskania kontrasygnaty MSWiA i MON.

Zobacz też: Straciłeś prawo jazdy na 3 miesiące? Sprawdź czy zgodnie z prawem

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przeprasza kandydatów na kierowców za powstałe niedogodności i zwraca się do dyrektorów WORD-ów o to, aby przeprowadzali egzaminy na dotychczasowych zasadach, mając na względzie interes osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: