SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news X-drive kontra Quattro: pojedynek napędów – WIDEO

X-drive kontra Quattro: pojedynek napędów – WIDEO

21.01.2016, godz. 11:10
BMW kontra Audi
BMW kontra AUDI foto: YouTube

Spory o to, który z napędów na cztery koła jest skuteczniejszy zwykle kończą ostrą wymianą epitetów. Jest jednak sposób na przekonanie się, czy napęd X-Drive stosowany w BMW jest lepszy od Quattro montowanego w Audi.

Zasady tej konkurencji są proste. Wystarczy niewielki plac, w tym przypadku ośnieżony parking, kilka metrów solidnej liny i dwoje zawodników. Bohaterowie nagrania, do jednego końca liny przywiązali Audi A3 Limousine, a drugi koniec przymocowano do BMW serii 3. Na umówiony sygnał kierowcy aut wciskają gaz do dechy. Wygrywa ten, który przeciągnie konkurenta o kila metrów w tył.

Zobacz również: Centymetry od śmierci na autostradzie - WIDEO

W dużym uproszczeniu, różnicą w działaniu napędów X-Drive i Quattro jest to, że w przypadku pierwszego moc w pierwszej kolejności trafia na tylną oś, a w przypadku jej poślizgu dołączane są koła przednie. Quattro natomiast uruchamia się w momencie, kiedy przednie koła Audi tracą przyczepność. W przypadku prezentowanego filmu wiemy, że systemy kontroli trakcji były aktywne w Audi, a kierowca BMW wyłączył wszystkie wspomagacze.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: