SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Z Link4 nie zerwiesz polisy OC tak łatwo - UOKiK interweniuje

Z Link4 nie zerwiesz polisy OC tak łatwo - UOKiK interweniuje

07.10.2016, godz. 14:25
dokumenty, ubezpieczenie, dowód rejestracyjny
dowód rejestracyjny foto: policja.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że firma ubezpieczeniowa Link4 nie respektuje obowiązujących przepisów dotyczących wypowiedzeń polisy OC. Problemem jest różna interpretacja prawa.

Obowiązujące w Polsce przepisy wymagają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (czyli OC) wykupionego dla każdego pojazdu na drodze. Standardowa umowa obejmuje okres 12 miesięcy i jest automatycznie odnawiana, co pozwala uniknąć przykrej niespodzianki podczas ewentualnych stłuczek.

Zobacz też: Ceny ubezpieczeń OC będą rosnąć

Pod koniec każdego roku otrzymujemy od ubezpieczyciela informacje na temat wysokości przyszłorocznej składki. Nie możemy zrezygnować z ubezpieczenia, ale istnieje możliwość znalezienia innej firmy oferującej niższą stawkę za OC.

Po podpisaniu umowy z nowym ubezpieczycielem możemy wypowiedzieć droższą polisę, niezależnie od tego czy przyszłoroczną składkę już zapłaciliśmy czy też nie. Ważne, że samochód nadal jest ubezpieczony.

Link4 jednak błędnie interpretuje przepisy i umożliwia zerwanie umowy tylko w wypadku niezapłacenia kwoty obowiązkowego ubezpieczenia. Jeśli firma otrzyma nasze pieniądze, pojazd będzie zabezpieczony w dwóch zakładach. Urząd Ochrony Komisji i Konsumentów od dłuższego czasu stara się walczyć z taką sytuacją.

Kara dla firmy może wynieść nawet 10% zeszłorocznego obrotu, lecz Link4 dalej może stosować takie praktyki – postępowanie trwa nadal.

Link4 przedstawi swoje stanowisko w najbliższym czasie.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: