SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Zabieranie praw jazdy niekonstytucyjne - Rzecznik Praw Obywatelskich wkracza do akcji

Zabieranie praw jazdy niekonstytucyjne - Rzecznik Praw Obywatelskich wkracza do akcji

15.11.2016, godz. 11:58
policja, kontrola drogowa
foto: Super Express

Minął miesiąc od wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie odbierania uprawnień kierowcom przekraczającym prędkość w terenie zabudowanym. Dotychczas nie podjęto żadnych kroków w celu poprawy niekonstytucyjnego prawa. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Przepisy pozwalające zabierać uprawnienia do jazdy zostały uznane za niekonstytucyjne. Sędziowe stwierdzili, że w zapisach brakuje możliwości uwzględnienia stanu wyższej konieczności. Wątpliwości dotyczyły też podwójnego karania za to samo przewinienie, choć odebranie prawa jazdy nie uznano za sankcję karną, a administracyjną.

To nie koniec! Rząd chce inwigilować TIR-y i nakładać nawet 20 000 złotych kary!

Oświadczenie Trybunału stwierdzało, że „wymóg zapewnienia obywatelom rzetelnej procedury administracyjnej zobowiązuje ustawodawcę m.in. do takiego zorganizowania tej procedury, aby w jej ramach organ administracyjny mógł dokładnie wyjaśnić stan faktyczny z uwzględnieniem kolidujących ze sobą wartości i interesów. Procedura administracyjna, w ramach której organy administracyjne nie mają możliwości odstąpienia od zastosowania sankcji administracyjnej w postaci zatrzymania prawa jazdy mimo stwierdzenia, że przekroczenie prędkości uzasadnione było stanem wyższej konieczności, nie spełnia wymogów stawianych rzetelnej procedurze administracyjnej”. Innymi słowy: przepisy nie pozwalają odwoływać się od decyzji policji, nawet gdy ratowaliśmy ludzkie życie.

Zapłacisz więcej: Nowe stawki akcyzy – import starszych aut będzie nieopłacalny

Dlatego też Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, wystąpił do Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu o przyspieszenie procesu wykonywania wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Z kolei rząd pracuje nad możliwością zabierania praw jazdy nawet wtedy, gdy nie okażemy dokumentu przy kontroli. Poprawione przepisy mają zacząć obowiązywać już od nowego roku.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: