SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Zatrzymano ponad 140 praw jazdy po zmianie przepisów!

Zatrzymano ponad 140 praw jazdy po zmianie przepisów!

19.05.2015, godz. 10:50
punkty karne, mandat karny, prawo jazdy
foto: SE.pl

W ciągu pierwszej doby obowiązywania nowych przepisów, funkcjonariusze policji zatrzymali ponad 140 uprawnień do prowadzenia pojazdów. Wszystko przez zaostrzone przepisy, które weszły w życie 18 maja 2015.

Jak poinformowała Komenda Główna Policji, najwięcej "prawek" zatrzymano w województwie Wielkopolskim, bowiem 26. To dużo zwłaszcza, że liczba dotyczy wyłącznie kierowców, którzy przekraczali prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Jak już wspominaliśmy wcześniej, pierwsze prawa jazdy były zatrzymywane już kilkanaście minut po północy! Nowe przepisy mają za zadanie zmusić kierowców, aby wolniej jeździli. Jak podają policyjne statystyki około 1/3 osób, które giną na polskich drogach to piesi.

Zobacz też: NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW 2015

Prawo, które zaczęło obowiązywać w poniedziałek 18 maja, mocno zaostrza przepisy, względem kierowców jeżdżących z nadmierną prędkością, oraz prowadzących pod wpływem alkoholu. Zgodnie z nowymi zapisami, za przekroczenie prawa jazdy o ponad 50 km/h, kierowcy będą zabierane uprawnienia na 3 miesiące. Co ważne, jeśli przekroczenie prędkości zostanie namierzone przez Inspekcję Transportu Drogowego czy Straż Miejską, pirat też straci uprawnienia - te instytucje również mają prawo zgłaszać takie wykroczenia do starostów, którzy wydadzą decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: