SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Zimny łokieć nielegalny! Mandaty nawet do kilkuset złotych

Zimny łokieć nielegalny! Mandaty nawet do kilkuset złotych

01.07.2016, godz. 11:28
Fundacja PZU
foto: materiały prasowe

Włoskie władze ostrzegają kierowców, że prowadząc auto z ręką wystawioną za okno narażają się nie tylko na niebezpieczeństwo, ale też na mandat. Lepiej poważnie potraktować ostrzeżenia, bo w szczycie sezonu letniego, zimny łokieć to stały zwyczaj bardzo wielu kierowców.

Agencja ADNKronos donosi, że prowadzenie auta jedną ręką we Włoszech jest zabronione. W przepisach nie ma mowy o nonszalanckim zwyczaju wystawiania ręki za okno, ale włoskie władze znalazły sposób, żeby walczyć z "zimnym łokciem". Do wystawiania mandatów wykorzystuje się przepis mówiący o tym, że kierowca musi zawsze sprawować kontrolę nad pojazdem i być w stanie wykonać wszystkie manewry konieczne dla zachowania bezpieczeństwa.

Zobacz również: Parkujesz na trawniku – licz się z bardziej dotkliwą karą

Walkę z tym zjawiskiem rozpoczęto w związku z kolejnym wypadkiem, w którym samochód uderzył w rękę kierowcy wystawioną za okno. Mandaty grożące za wystawianie ręki za okno to od 41 do 168 euro. Włosi będą musieli szybko zmienić swoje przyzwyczajenia na drogach, ponieważ jeżdżenie z łokciem za oknem jest u nich bardzo popularne.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: