SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Koniec z odmową przyjęcia mandatu! Takich zmian chce Ministerstwo Sprawiedliwości

Koniec z odmową przyjęcia mandatu! Takich zmian chce Ministerstwo Sprawiedliwości

27.09.2016, godz. 14:20
punkty karne, mandat karny, prawo jazdy
foto: SE.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości zaskakuje coraz to bardziej rygorystycznymi pomysłami dotyczącymi kierowców. Teraz urzędnicy pracują nad zlikwidowaniem możliwości nieprzyjęcia mandatu. Przepisy miałyby wejść w życie już w przyszłym roku.

Pisaliśmy niedawno, że sądy bardzo surowo będą podchodzić do problemu pijanych kierowców, teraz informujemy o obowiązku przyjęcia mandatu nawet wtedy, gdy nie zgodzimy się ze stróżami prawa. Aktualnie w świetle obecnych przepisów mamy do tego pełne prawo. Wówczas sprawa ląduje w sądzie, a my właśnie tam możemy bronić swoich racji.

Zobacz też: Koniec z mandatami z fotoradarów – nowe prawo od przyszłego roku?

Jak twierdzi "Rzeczpospolita", zgodnie z projektem zmian, mandat będziemy zmuszeni przyjąć, a później dopiero dochodzić swoich racji po skierowaniu kroków do sądu. Dotyczy to nie tylko złamania przepisów za kółkiem, ale nawet spożywania alkoholu w miejscu publicznym czy zakłócania ciszy nocnej. Jeśli sprawę przegramy, grzywna będzie zawsze wyższa od mandatu.

Zdaniem Łukasza Piebiaka, wiceministra sprawiedliwości i pomysłodawcy nowego prawa, wysokie koszty zmniejszą liczbę spraw oraz pozwolą na przyspieszenie pracy sądów.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: