SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Zmiany w przepisach: taryfikator mandatów podwyższony

Zmiany w przepisach: taryfikator mandatów podwyższony

12.04.2015, godz. 11:53
będą wyższe mandaty
foto: Super Express

Od 11 kwietnia obowiązują nowe kwoty mandatów w taryfikatorze za niektóre wykroczenia. Za zaparkowanie samochodu na tzw. "kopercie" grozi teraz 800 zł mandatu. Zmiany dotyczą również ciężkich pojazdów.

Zmiany, które zaczęły obowiązywać od 11 kwietnia są pokłosiem wprowadzonej w 2014 roku nowelizacji prawa. Najwięcej zmieniło się w kwotach mandatów za niektóre wykroczenia popełnianie przez kierowców. Do 11 kwietnia w przypadku kiedy stanęło się na tzw. "kopercie", czyli wydzielonym miejscu dla niepełnosprawnych, groziło 300 zł mandatu. Teraz w jest to już 800 zł. 1000 zł mandatu dostanie w przypadku kiedy oprócz postoju w niedozwolonym miejscu, posłuży się bezprawnie kartą parkingową.

Nie przegap: Przekroczysz prędkość o 50 km/h, stracisz prawo jazdy na 3 miesiące! Prezydent podpisał nowelizację

Wzrosły również kary dla kierowców, którzy wjadą na ulicę z zakazem wjazdu dla ciężarówek lub złamią zakaz dotyczący wjazdu pojazdów o masie większej niż określona w zakazie. Do 11 kwietnia groziło za to 350 zł mandatu. Teraz będzie to 500 zł. 100-złotowym mandatem zostanie ukarany pieszy, który poza terenem zabudowania nie będzie miał na sobie elementów odblaskowych. Również 100 zł, grozi za jazdę bez kasku na quadzie.

Od października 2013 roku jazda na rowerze pod wpływem alkoholu nie jest przestęstwem, lecz wykroczeniem. Wymusiło to na ustawodawcach określenie wysokości mandatów. W przypadku kiedy u rowerzysty zostanie wykryty poziom alkoholu między 0,2, a 0,5 promila, grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu. W przypadku powyżej 0,5 promila już 500 zł mandatu. Podobne stawki są w przypadku "środków działających podobnie do alkoholu".

To jedenak nie koniec zmian. Już niedługo w taryfikatorze nastąpi kolejna modernizacja stawek mandatów za inne wykroczenia.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: