SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Znów najgorsi w Europie! Ranking jakości transportu krajów członkowskich UE

Znów najgorsi w Europie! Ranking jakości transportu krajów członkowskich UE

11.04.2014, godz. 09:38
infrastruktura drogowa
foto: Super Express

Nie od dziś wiadomo, że polskie drogi nie są doskonałe. Ich stan pozostawia wiele do życzenia, a poziom bezpieczeństwa na asfaltowych szlakach wciąż jest jednym z najniższych w Europie. Jak się okazuje, na tle Starego Kontynentu nie tylko infrastrukturę drogową mamy na niskim poziomie - kuleje także lotnictwo oraz koleje. Niestety pod tymi względami Polska wciąż pozostaje w ogonie Europy.

Komisja Europejska opublikowała ranking jakości transportu w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jak się okazało, Polska zajęła w nim ostatnie miejsce. Państwa były oceniane pod kątem 22 kategorii, a w każdej z nich wyodrębniano pięć najlepszych i pięć najgorszych państw. W raporcie były wykorzystane m.in. dane z Eurostatu, Europejskiej Agencji Środowiska oraz Banku Światowego. W raporcie ocenie podlegała sytuacja transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego. Kryteriami oceny były m.in.: infrastruktura, wpływ na środowisko, bezpieczeństwo, badania naukowe, stan wdrożenia prawa unijnego, naruszenia unijnych regulacji oraz logistyka.

Sprawdź: Psują się tak szybko jak powstają. Ekrany akustyczne opanowują polskie drogi

Wygranymi są Niemcy i Holandia, które osiągnęli najlepsze wyniki w aż 11 kategoriach. Tuż za nimi uplasowała się Szwecja, Wielka Brytania oraz Dania. Na końcu rankingu znalazła się Polska wraz z Bułgarią - obydwa państwa w 9 kategoriach uplasowały się w najgorszej piątce państw Unii, a w zaledwie trzech kryteriach udało im się znaleźć na liście czołowych pięciu państw. Nieco lepiej wypadła Grecja, Litwa i Rumunia.

Słabością Polski jest marna jakość infrastruktury w każdej z dziedzin transportu. Źle wypadamy także na polu bezpieczeństwa na drogach oraz rozwiązań logistycznych stosowanych w kolei i transporcie powietrznym. Kryterium szlaków drogowych oceniano m.in. na podstawie gęstości sieci autostrad - była ona liczona jako stosunek całkowitej długości autostrad do liczby ludności w danym kraju.

Przeczytaj też: Uważasz, że polskie drogi są złe? Zmienisz zdanie po tym filmie!

Polska dobrze wypadła pod względem rozwiązań dotyczących rynku kolejowego. W tej kategorii brano pod uwagę udział w rynku wszystkich głównych przewoźników kolejowych (zarówno towarowych, jak i pasażerskich) w krajach członkowskich w roku 2012. Pełne zestawienie raportu można znaleźć na stronie internetowej KE.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: