SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości 2016 Toyota Prius: czwarta generacja oszczędnej hybrydy oficjalnie pokazana

2016 Toyota Prius: czwarta generacja oszczędnej hybrydy oficjalnie pokazana

09.09.2015, godz. 14:10
2016 Toyota Prius
2016 Toyota Prius foto: toyota

Toyota Prius czwartej generacji debiutuje w wersji dla Europy. Całkiem nowy model zastępuje ekologicznego liftbacka obecnego na rynku od 2009 roku.

Toyota swój pierwszy seryjnie produkowany model hybrydowy jakim jest Prius, w ciągu 18 lat od jego premiery sprzedała w ilości ponad 5,2 mln egzemplarzy (liczba dotyczy łącznie całej rodziny Priusów). Światowa popularność Priusa zachęca Toyotę do ciągłych modernizacji i udoskonaleń, dlatego też auto debiutuje w nowej czwartej ewolucji.

Nowy model przynosi ogromne zmiany. Wygląd zewnętrzny to język stylistyczny odnoszący się do nowych Toyot. Podobieństw najwięcej można doszukać się w stylistyce wodorowej Toyoty Mirai. Konstrukcyjnie jest to pierwszy samochód Toyoty zbudowany na nowej modułowej platformie TNGA (Toyota New Generation Architecture), która będzie teraz wprowadzana stopniowo do większości modeli marki. TNGA to nowa filozofia produkcji obejmująca nie tylko platformy, ale także konstrukcję silników, układów napędowych i innych części. Nowy Prius jest dłuższy o 60 mm, szerszy o 15 mm i niższy o 20 mm względem poprzednika.

Zobacz też: Wodorowa Toyota Mirai wjeżdża do Europy: będzie hit?

Rewolucyjna technologia zastosowana po raz pierwszy w Priusie, ma przynieść obniżenie zużycia paliwa o 15% oraz znacząco niższe koszty produkcji. Układ hybrydowy najnowszej generacji jest lżejszy, pracuje ciszej i płynniej, a także zużywa teraz znacznie mniej energii i paliwa w cyklu pozamiejskim. Przy tym według informacji Toyoty potrafi dać większą radość z jazdy.

Jednostka napędowa to spalinowy motor o pojemności 1.8 litra, połączony z silnikiem elektrycznym. Sumaryczna moc napędu wynosi 150 KM. Konstrukcja auta pozwoliła umieścić elementy hybrydowego układu niżej, co wpłynęło na poprawę rozkładu masy i sposób prowadzenia. Nowe baterie niklowo-wodorkowe są mniejsze, lżejsze i bardziej wydajne od tych stosowanych dotychczas. O bezpieczeństwo podróżnych zadba rozszerzony pakiet systemów Toyota Safety Sense, oparty na współpracy kamery i radaru. Teraz w Priusie pojawi się aktywny tempomat, czy układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia.

Nowa Toyota Prius pod koniec tego roku najpierw zacznie być sprzedawana w Japonii. Do europejskich salonów trafi w 2016 roku.

Zobacz nową Toyotę Prius w materiale wideo

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: