SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości AK Syrena Meluzyna R: CENA rajdówki została ujawniona

AK Syrena Meluzyna R: CENA rajdówki została ujawniona

11.01.2016, godz. 13:05
AK Syrena Meluzyna R
AK Syrena Meluzyna R foto: materiały prasowe

Syrena Meluzyna R, czyli rajdowa odsłona projektu odradzającej się Syreny we współczesnej stylizacji, została wyceniona. Firma AK Motor Polska zajmująca się Meluzyną, wraz ze stajnią Proto Cars odpowiedzialną za budowę sportowej Meluzyny R, żądają za auto robione na zamówienie 60 tys. euro (ok. 260 tys. zł).

Osobowa Syrena Meluzyna która powstaje przy oficjalnym wsparciu FSO S.A., to na razie cały czas tylko projekt. Droga do produkcji pojazdu przeznaczonego z homologacją dopuszczenia do ruchu, a później do sprzedaży jest jeszcze długa, bowiem auto nawet nie powstało w pełnej skali.

Zobacz: Kryterium Asów Karowa 2015 - fotorelacja SuperAuto24.pl

Firma AK Motor Polska zajmująca się Meluzyną, najpierw stworzyła prototyp sportowy, oparty o podzespoły zupełnie innego samochodu. Meluzyna R - bo tak nazwano wersję rajdową, zaliczyła swój debiut w Warszawie 12 grudnia 2015 r. podczas 53. Rajdu Barbórka. Budową zajęła się firma Proto Cars z Nysy reprezentowana przez kierowcę rajdowego Pawła Dytko. Twórcy skonstruowali od podstaw szkielet, który został obudowany karoserią wykonaną z tworzyw sztucznych. Mechanikę wykorzystano z Mitsubishi Lancera Evo IX i Evo X. Gotowa odmiana rajdowa waży blisko 1100 kg i ma napęd na cztery koła. Silnik o pojemności 2-litrów z turbodoładowaniem rozwija moc 400 KM, przyspiesza w około 4 s do "setki" i rozpędza się do 200 km/h.

Prezentowany samochód AK Syrena Meluzyna R można teraz kupić. Wystartowało przyjmowanie zamówień na Meluzynę R, która będzie limitowana do 25 egzemplarzy. Cenę ustalono to 60 tys. euro (ok. 260 tys. zł). Auta będą budowane ręcznie według indywidualnych wytycznych, w zależności od potrzeb klientów i rodzaju sportu, w jakim pojazd będzie wykorzystywany.

AK Syrena Meluzyna R - dane techniczne

- Struktura rurowa stalowa
- Rozstaw osi 2508 mm
- Rozstaw kół (przód)  1529 mm
- Rozstaw kół (tył) 1529 mm
- Długość 4037 mm
- Szerokość 1821 mm
- Wysokość 1439 mm
- Prześwit pod samochodem 120 mm
- Masa własna około 1100 kg
- Opony Pirelli 225/650-18TLVA RE7- Napęd na 4 koła
- Silnik 4-cylindrowy 2.0 16V z turbo
- Moc ponad 400 KM

WIDEO - tak jeździ Syrena Meluzyna R

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: