SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Audi A7 Sportback h-tron quattro: ogniwa paliwowe w natarciu - GALERIA

Audi A7 Sportback h-tron quattro: ogniwa paliwowe w natarciu - GALERIA

20.11.2014, godz. 10:08
Audi A7 Sportback h-tron quattro
Audi A7 Sportback h-tron quattro foto: Audi

Przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,9 sekundy i maksymalnie rozpędza się do 180 km/h. Do tego z rury wydechowej wydobywa się tylko para wodna, dzięki wykorzystaniu energii dostarczanej przez ogniwa paliwowe. Samochód ten to Audi A7 Sportback h-tron quattro.

Audi uparcie pogłębia swoją wiedzę technologiczną. W myśl filozofii konstrukcji e-quattro, Niemcy skonstruowali koncepcyjny model Audi A7 Sportback h-tron quattro. Samochód wyposażono w dwa silniki elektryczne napędzające cztery koła. W konstrukcji wykorzystano ogniwa paliwowe, akumulator hybrydowy i dodatkowy silnik elektryczny zamontowany z tyłu pojazdu. Samo ogniwo paliwowe składa się z zespołu ponad 300 komórek, tworzących razem jeden stos. Po obu stronach znajduje się platynowy katalizator. Jądrem każdej komórki jest membrana z tworzywa polimerowego. Całe ogniwo ma łączne napięcie od 230 do 360 V.

Elektryczna moc systemowa 170 kW jest przenoszona zarówno na przednie, jak i na tylne koła. Taki rozkład sił napędowych sprawia, że nieemitujące spalin Audi A7 Sportback jest samochodem właśnie typu quattro. To nowość w przypadku samochodów z ogniwami paliwowymi. Charakterystyczną cechą Audi A7 Sportback h-tron quattro jest jego hybrydowy napęd typu plug-in. Auto wyposażono w zaadaptowany z modelu A3 Sportback e-tron akumulator litowo-jonowy o pojemności 8,8 kWh, ładowany wprost z gniazdka za pomocą kabla.

Zobacz też: Toyota Mirai: pierwszy seryjny samochód z wodorowymi ogniwami paliwowymi

Energia pochodząca wyłącznie z akumulatora pozwala na przejechanie ponad 50 km. Akumulator zamontowany z tyłu pojazdu można naładować podłączając kabel wprost do gniazda elektrycznego. Zależnie od napięcia i siły prądu, pełne ładowanie trwa od dwóch (gniazdo przemysłowe/360 V) do czterech godzin (gniazdo o napięciu 230 V).

Audi A7 Sportback h-tron quattro waży dokładnie 1950 kg. Maksymalny moment obrotowy 540 Nm pozwala na rozpędzenie od 0 do 100 km/h w 7,9 sekundy. Jego prędkość maksymalna wynosi 180 km/h. Zamiast obrotomierza, na tablicy rozdzielczej uplasowano wskaźnik informujący kierowcę o aktualnym przepływie mocy. Baki mogą pomieścić ok. pięć kilogramów wodoru pod ciśnieniem 700 barów, co gwarantuje zasięg ponad 500 km. Według testów spalania paliwa NEDC, pojazd zużywa ok. 1 kg wodoru na 100 km (ekwiwalent 3,7 litra benzyny).

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: