SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Audi wprowadza nowe reflektory diodowe Matrix

Audi wprowadza nowe reflektory diodowe Matrix

02.07.2013, godz. 17:00
Audi Matrix
foto:

Stawiająca na innowację niemiecka firma z Ingolstadt, niebawem zaprezentuje reflektory diodowe o nazwie Audi Matrix, które mają rozpocząć nowy rozdział w historii oświetlenia samochodowego. Światła te pojawią się w nowym Audi A8, które pod koniec 2013 zadebiutuje na rynku.

Diodowa technika Audi Matrix polega na podziale przednich reflektorów samochodu na szereg małych, pojedynczych diod, które współpracują z połączonymi szeregowo soczewkami lub elementami odblaskowymi. Zarządzane szybkim sterownikiem, zależnie od sytuacji na drodze, włączają się i wyłączają lub zmieniają intensywność świecenia. Dzięki temu, zawsze precyzyjnie doświetlają drogę i oświetlają maksymalnie duży obszar, bez potrzeby stosowania mechanizmu regulującego położenie reflektorów.

Światła reflektorów nowego Audi A8 złożono z 25 diod, połączonych w zespoły po pięć diod. Kiedy są ustawione w tryb "automatic", a światła drogowe włączone, to system uaktywnia się powyżej prędkości 30 km/h w terenie niezabudowanym, a w terenie zabudowanym powyżej 60 km/h.

>>> Quattro - 30 lat sportowej myśli Audi <<<

Gdy podczas jazdy specjalna kamera zainstalowana w nowym Audi A8 zidentyfikuje pojazdy nadjeżdżające z przeciwka, to reflektory Audi Matrix automatycznie dostosują zasięg i moc świateł drogowych, wyłączając odpowiednie zespoły diod. System pracuje tak, by nadjeżdżające z naprzeciwka lub wyprzedzane pojazdy nie były oślepiane, natomiast przestrzeń pomiędzy samochodami oraz wokół auta była nadal doskonale oświetlona. Im bliżej znajduje się nadjeżdżający pojazd, tym więcej diod wyłącza się lub przyciemnia.
Po zakończeniu manewru wyprzedzania, światła drogowe świecą znów pełną mocą, na nowo włączając przyciemnione wcześniej sekcje diod.

Kolejną funkcją wzmacniającą bezpieczeństwo w Audi A8 będzie tzw. światło rozpoznające. Do jego zadań należy rozpoznawanie idących jezdnią, poboczem lub chodnikiem pieszych. Jeśli w krytycznej odległości funkcja rozpozna postać ludzką, to pojedyncze diody na krótko trzykrotnie zabłysną, wyraźnie oddzielając pieszego od otoczenia, ostrzegając zarówno idącego jak i kierowcę.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: