SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Autonomiczne ciężarówki coraz bliżej: Freightliner Inspiration już w ruchu!

Autonomiczne ciężarówki coraz bliżej: Freightliner Inspiration już w ruchu!

07.05.2015, godz. 13:08
Freightliner Inspiration
Freightliner Inspiration foto: Freightliner

W 2014 roku, Mercedes zaprezentował pierwszą autonomiczną ciężarówkę, która może samodzielnie poruszać się po drogach. Należący do tego samego koncernu Freightliner poszedł o krok dalej, bowiem do swojego ciągnika z autopilotem uzyskał dopuszczenie do ruchu.

Początkowo pojazdy będą mogły poruszać się po amerykańskich autostradach stanu Nevada. Freightliner Inspiration jest pierwszym autonomicznym pojazdem, który uzyskał dopuszczenie do ruchu. Dla otrzymania tego dokumentu ciężarówka musiała bezproblemowo przejść testy, w tym tzw. maraton, czyli przejazd na dystansie 10 000 mil (ok. 16 000 km) po niemieckim torze w Papenburgu.

Wejdź też: Ciężarówka przyszłości: Mercedes Future Truck 2025

Freightliner Inspiration wyposażony został w system kamer, radarów i czujników, które umożliwiają obserwację i kontrolę tego co się dzieje przed pojazdem. Ta autonomiczna ciężarówka sama potrafi utrzymać pas ruchu, odległość czy zareagować na przeszkody, które nagle pojawią się przed pojazdem. Producent twierdzi, że aktywny tempomat powoduje również spore oszczędności w paliwie.

Nie wiadomo na razie kiedy Freightliner Inspiration miałby oficjalnie wejść na rynek. Poniżej prezentujemy materiały wideo ukazujące jak działa system kamer i radarów w Freightlinerze Inspiration oraz filmik prezentujący cały pojazd.

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: