SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Autonomiczny Mercedes-Benz F 015 Luxury: fantastyka staje się rzeczywistością - WIDEO

Autonomiczny Mercedes-Benz F 015 Luxury: fantastyka staje się rzeczywistością - WIDEO

06.01.2015, godz. 13:54
Autonomiczny Mercedes-Benz F 015 Luxury
Autonomiczny Mercedes-Benz F 015 Luxury foto: Mercedes-Benz

Kiedyś autonomiczne pojazdy pojawiały się tylko w filmach o fantastycznej tematyce, a dziś wizja ta staje się rzeczywistością. Auta potrafiące jeździć bez udziału kierowcy to już nie marzenia, ale fakt. Producenci motoryzacyjni pokazują kolejne prototypy, a najbardziej spektakularny pojazd pokazał właśnie Mercedes-Benz.

Wprowadzenie odpowiednich regulacji dopuszczających autonomiczne maszyny do ruchu, jest w krajach wysoko rozwiniętych tylko kwestią czasu. Infrastruktura drogowa musi zacząć spełniać odpowiednie wymogi, a pojazdy poruszające się samodzielnie nie być już tylko konceptami.

W Las Vegas podczas targów elektronicznych Consumer Electronics Show 2015 (CES 2015), niemiecka marka z gwiazdą w logo oficjalnie pokazała swoje najnowsze dzieło. Maszyna to niesamowity Mercedes-Benz F 015 Luxury. Napakowany armią najnowszych osiągnięć w dziedzinie elektroniki pojazd, całkowicie wyręcza kierowcę z prowadzenia. Oferuje mnóstwo multimediów na pokładzie i pozwala pasażerom wypocząć w trakcie pokonywanej trasy.

Przeczytaj też: Mercedes AMG nieźle sprzedaje się w Polsce! Trzykrotny wzrost od 2013 roku!

Koncepcyjny Mercedes mierzy 5220 mm długości, 2018 mm szerokości i 1524 mm wysokości. Jego rozstaw osi to 3610 mm. Opływowa karoseria wykonana z kompozytów wygląda jak kropla wody, a konstrukcja dla wygodnego wsiadania do wewnątrz jest pozbawiona słupka B. Drzwi otwierają się pod kątem 90 stopni, a ilość miejsca została przewidziana dla 4 dorosłych osób.

Mercedes wykorzystał połączenie napędu wodorowego z elektrycznym typu plug-in. Auto jest wprawiane w ruch dzięki dwóm elektrycznym silnikom zamontowanym na osi tylnej (każdy generuje po 100 kW i 199 Nm mocy). Siła napędowa jest przekazywana na koła tylne i wynosi w sumie 200 kW i 398 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Auto od 0 do 100 km/h rozpędza się w czasie 6.7 s. i jest w stanie pojechać z szybkością 200 km/h. W pełni naładowane baterie pozwalają na pokonanie dystansu 200 km. Zmagazynowane w specjalnym zbiorniku paliwo wodorowe dodaje jeszcze dystans kolejnych 900 km, a to oznacza, że maksymalnie autonomiczny Mercedes przejedzie 1100 km.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: