SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości BMW Serii 1 Efficient Dynamics: wtrysk wody w seryjnym kompakcie?

BMW Serii 1 Efficient Dynamics: wtrysk wody w seryjnym kompakcie?

03.07.2015, godz. 10:23
BMW Serii 1 Efficient Dynamics
BMW Serii 1 Efficient Dynamics foto: BMW

Po zaprezentowaniu BMW Serii 2 Active Tourer PHEV, BMW kontynuuje ekologiczną ofensywę. Tym razem pokazane zostało kompaktowe BMW Serii 1 z wtryskiem wody.

Nie jest to pierwsze auto z takim rozwiązaniem. W wyczynowym BMW M4 MotoGP Safaty Car, które zostało pokazane na początku 2015 roku, wtrysk wody już funkcjonował. Największą bolączką, jaka dotykała wyczynowe M4 z wtryskiem wody, była konieczność uzupełniania zbiornika z wodą co pięć tankowań. W BMW Serii 1 Efficient Dynamics tę kwestię rozwiązano inaczej.

Czytaj: BMW Serii 2 Active Tourer PHEV: hybrydowa ofensywa?

Układ wtrysku wody w BMW Serii 1 Efficient Dynamics jest samowystarczalny, ponieważ poziom wody jest uzupełniany poprzez wodny płyn, który się skrapla z powietrza w układzie klimatyzacji. Co daje zastosowanie układu wtrysku wody? Obniżenie temperatury zapłonu w komorze spalania o około 25 stopni, przez co wzrasta moc i równocześnie obniżone jest zużycie wody.

Nie przegap: BMW X5 xDrive40e: nadjeżdża bawarska hybryda

Układ wtrysku wody zastosowano w 1.5-litrowym benzyniaku ze wspomaganiem turbosprężarką. O ile standardowa moc to 136 KM, tak w BMW Serii 1 Efficient Dynamics już jest 218 KM. Nie wiadomo kiedy dokładnie do sprzedaży trafi BMW z systemem wtrysku wody, jednak podejście BMW do ekologii w samochodach robi wrażenie.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: