SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości BMW wprowadza do produkcji światła w technologii laserowej

BMW wprowadza do produkcji światła w technologii laserowej

10.02.2014, godz. 11:30
BMW i8 1
foto: BMW

BMW już wkrótce stanie się pierwszym producentem samochodów, który zastosował światła laserowe w seryjnym aucie. Nie będzie to jednak zwykły model, a innowacyjne BMW i8 będące hybrydą typu Plug-In, które mimo sportowych osiągów spalać ma średnio tylko 2,1 l/100km.

Światła główne w technologii laserowej będą dostępne w i8 jako opcjonalne wyposażenie, bo w standardzie użytkownik otrzyma wysokowydajne reflektory LED-owe. Mając jednak na uwadze wysoką cenę tej sportowej hybrydy, zapewne większość kupujących zdecyduje się na dodatek w postaci "laserów". Tym bardziej, że ta supernowoczesna technologia zapewnia oświetlanie drogi do 600 m przed samochodem, co jest wynikiem dwa razy lepszym niż w przypadku świateł LED.

Przeczytaj też: Nowe BMW X3: Odświeżone oblicze SUV-a na oficjalnych materiałach

Oświetlenie laserowe jest jeszcze bardziej ekonomiczne niż i tak bardzo oszczędne LED-y, a ponadto jego światło jest bardziej intensywne. Za sprawą 10-krotnie mniejszych rozmiarów, diody laserowe pozwalają na zmniejszenie rozmiarów instalacji, a także obniżenie jej masy. Dzięki zastosowaniu komputerowego wsparcia sterowania oświetleniem, została wyeliminowana możliwość niebezpiecznego oślepiania samochodów jadąc z naprzeciwka. Niewątpliwą zaletą laserowych świateł BMW jest też barwa zbliżona do promieni słonecznych, przyjemnych dla oka ludzkiego.

BMW i8 jest przełomowym dla marki modelem, tym bardziej, że właśnie w nim zadebiutuje innowacyjna technologia Laser Light. W najbliższych latach możemy się spodziewać stopniowego wprowadzania tego rozwiązania do kolejnych modeli bawarskiego producenta.

WIDEO - tak działają reflektory Laser Light

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: