SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Cadillac One - pancerna limuzyna prezydenta Baracka Obamy jest jak CZOŁG!

Cadillac One - pancerna limuzyna prezydenta Baracka Obamy jest jak CZOŁG!

02.06.2014, godz. 11:23
Cadillac One - limuzyna prezydenta Baracka Obamy
Cadillac One foto: materiały prasowe

Z okazji obchodów 25-lecia wolnych wyborów w Polsce, prezydent USA Barack Obama przylatuje z wizytą do naszego kraju. Mieszkańców Warszawy czekają w związku z tym duże utrudnienia, gdyż wiele ulic zostanie wyłączonych, zaś ruchem w stolicy kierować będzie policja. Prezentujemy, jakim autem będzie poruszał się po Warszawie amerykański prezydent.

Pancerna limuzyna prezydenta USA, którą śmiało możemy nazwać czołgiem, oraz inne auta towarzyszące, zostaną do Polski przetransportowane drogą lotniczą. Limuzyna Cadillac One nie została zbudowana na bazie konkretnego modelu Cadillaca. Wygląd zewnętrzny jest syntezą elementów kilku różnych pojazdów: Escalade, DTS i STS. Część elementów nadwozia ma zupełnie nowe kształty i wykonana została z innych niż stal materiałów. Nadwozie prezydenckiej limuzyny zbudowano na ramie jednego z amerykańskich pickupów – może to być auto GMC Topkick. Wspólną cechą może być silnik – w Topkicku montowany jest diesel o pojemności 6,5 litra i mocy 300 – 330 KM.

SILNIK

Prezydencki Cadillac One wyposażony jest w silnik wysokoprężny o pojemności 6,5 litra. Auto osiąga prędkość maksymalną 60 mil na godzinę, czyli około 100 km/h, zaś od 0 do 60 mil na godzinę rozpędza się w 15 sekund. Limuzyna waży 8 ton i ma długość 18 stóp, czyli ok. 5,5 metra oraz ok. 155 cm wysokości. Pancerne płyty użyte do budowy auta spowodowały, że limuzyna ma blisko 2 metry szerokości, zaś szyby o grubości 5 cm, ustawione są pod specjalnie obliczonym kątem. Podłoga i dach są podobno w stanie znieść nawet uderzenie meteorytu. Auto wyposażono ponadto w odporne na przebicie opony i zawieszenie takie, jak w wozach pancernych. Kabina Cadillaca jest hermetyczna, odporna na ataki chemiczne, biologiczne, a nawet na promieniowanie. Auto ma także system podtrzymywania życia, taki jak na stacjach kosmicznych.

Sprawdź też: Barack Obama w Warszawie. Jakie utrudnienia, jakie ulice będą wyłączone

O zbiorniku paliwa pancernego Cadillaca One wiadomo tyle, że został on specjalnie zaprojektowany i wypełniony pianką, która zapobiega eksplozji nawet jeśli doszłoby do uderzenia bezpośrednio w zbiornik. Auto ma także specjalnie wzmocnione podwozie, chroniące prezydenta przed atakiem w postaci bomb i granatów, które mogłyby znaleźć się na jego drodze. W limuzynie zastosowano opony Run-flat wzmocnione kevlarem i odporne na przebicia. Felgi natomiast są tak skonstruowane, że możliwa jest ucieczka limuzyną na samych felgach, gdyby opony uległy zniszczeniu.

WNĘTRZE

W tylnej części auta jest miejsce dla prezydenta oraz czterech pasażerów, oddzielone ścianką ze specjalnego szkła. Kabina prezydenta wyposażona jest w kilka telefonów satelitarnych, dzięki czemu prezydent ma podczas podróży możliwość połączenia z wiceprezydentem i z Pentagonem. Dla rozrywki prezydent Obama ma do dyspozycji Internet oraz dziesięciopłytowy odtwarzacz CD. W limuzynie znajdują się miejsca maksymalnie do siedmiu osób, w tym dla prezydenta USA. Dwa siedzenia skierowane przodem do tylnych siedzeń są zarezerwowane dla prezydenta i jednego z pasażerów, przy czym najważniejszy pasażer może usiąść w dowolnym miejscu.

Zobacz: Cadillac Baracka Obamy na lawecie w IZRAELU! Kierowca zatankował złe paliwo!

Drzwi auta są pancerne – mają osiem cali grubości i ważą tyle samo, co drzwi do kabiny samolotu Boeing 757. Pancerne nadwozie ma co najmniej pięć  centymetrów grubości. Dzięki połączeniu stali, aluminium, tytanu i ceramiki nadwozie prezydenckiej limuzyny jest w stanie wytrzymać grad spadających pocisków. Otwiera się tylko jedna szyba – kierowcy i to jedynie na 3 cale, aby kierowca mógł np. zapłacić za przejazd bądź porozmawiać z agentami tajnych służb idącymi z boku auta. Kierowcy prezydenckiej limuzyny są specjalnie wyszkoleni przez US Secret Service, aby mogli w razie potrzeby sprawnie uciec z miejsca ewentualnego zamachu.

Jeśli chodzi o akcesoria obronne, limuzyna wyposażona jest w kamery noktowizyjne oraz strzelby pump-action, a także działko z gazem łzawiącym. Na pokładzie znajdują się także ampułki z krwią prezydenta, na wypadek gdyby potrzebował on w nagłym wypadku transfuzji krwi. We wnętrzu przedziału kierowcy, oprócz standardowych urządzeń pokładowych, znajduje się także centrum komunikacji oraz rozbudowany system nawigacji GPS (GPS Tracking System).

Cadillac One - DANE TECHNICZNE

marka: Cadillac
silnik: turbodoładowany diesel
pojemność silnika: 6,5 litra
moc: brak danych
przyśpieszenie 0-100 – ok. 15 sekund
zużycie paliwa - ok. 30 l na 100km
długość: 5,5 m
wysokość: 1,55 m
szerokość: ok. 2 m
masa własna: 8 ton
cena: ponad 1 mln złotych

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: