SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Ciężarówka przyszłości: Mercedes Future Truck 2025 - WIDEO

Ciężarówka przyszłości: Mercedes Future Truck 2025 - WIDEO

25.09.2014, godz. 16:00
Mercedes Future Truck 2025
Mercedes Future Truck 2025 foto: Mercedes

Podczas trwających właśnie w Hannoverze Targów Pojazdów Użytkowych, Mercedes zaprezentował ciężarówkę przyszłości. Potrafi wyręczyć kierowcę z prowadzenia pojazdu i posiada całą armię elektronicznych gadżetów. Przed wami Mercedes Future Truck 2025.

Mercedes Future Truck 2025 cechuje się futurystycznym designem. Można też doszukiwać się podobieństw do obecnie sprzedawanego Actrosa. Już na pierwszy rzut oka widać bardzo opływowe kształty, w miejscu lusterek pojawiły się kamery a przednia szyba ma zaokrąglone kształty. Podczas jazdy na grillu wokół dużego znaczka Mercedesa oraz w miejscu świateł pojawiają się białe diody LED.

Wnętrze Mercedesa Future Truck 2025 prezentuje ponadczasowy skok do przodu. Elementy wykończenia są najwyższej jakości. Wnętrze podzielono na dwie części – miejsce pracy kierowcy i strefę odpoczynku. Kabina zapewnia bardzo dużo miejsca a wszystko jest przejrzyste i nowoczesne. Przed oczami znajduje się prawdziwe centrum dowodzenia. Duży ekran odpowiada za przekazywanie wszystkich koniecznych informacji a w bocznych słupkach wyświetlane są obrazy z kamer. Fotele zostały obite skórą - na całej desce rozdzielczej znajdziemy wstawki z najwyższej jakości. Za dopływ powietrza odpowiadają pośrednie kanały sterowane z ekranu panelu dotykowego.

Sprawdź też: Nowy Solaris Urbino - ewolucja polskiego miejskiego autobusu

Podczas jazdy kierowca może... relaksować się. Mercedesa Future Truck 2025 potrafi się bowiem samodzielnie poruszać. Możliwe jest to dzięki systemowi "Highway Pilot", który pełni funkcję autopilota. "Highway Pilot" działa na autostradzie do prędkości 85 km/h. W momencie uruchomienia go, diody święcące na ścianie przedniej zamieniają barwę z białej na niebieską. Dodatkowo zaczynają pulsować celem informacji innych kierowców o automatycznym prowadzeniu. To nowoczesne udoskonalenie jest połączeniem kilku elektronicznych stróżów i pomocników: m.in. aktywnego tempomatu, asystenta hamowania i utrzymywania pojazdu w pasie czy systemu odczytywania znaków drogowych – również poziomych. Dzięki temu Mercedes Future Truck 2025 jest pojazdem autonomicznym.

Pierwsze testy zamaskowanego Mercedesa Future Truck 2025 odbyły się na autostradzie A14 w okolicach Magdeburga. Według zapewnień producenta wyniki były bardzo obiecujące. Teraz potrzebne są zmiany w prawie, które umożliwią poruszanie się pojazdów autonomicznych.

WIDEO - tak wygląda Mercedes Future Truck 2025

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: