SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Citroen C4 Cactus: awangarda w wersji produkcyjnej

Citroen C4 Cactus: awangarda w wersji produkcyjnej

05.02.2014, godz. 22:58
Citroen C4 Cactus
foto: Citroen

W minionym 2013 roku numerem jeden wśród prototypów Citroena był awangardowy projekt C4 Cactus. Koncept zapowiadający przyszłość modeli z linii C francuskiej marki, w ekspresowym tempie przerodził się w wersję produkcyjną. Auto zadebiutuje już na marcowych targach motoryzacyjnych w Genewie.

Przeważnie bywa tak, że seryjne wersje trafiające na rynek znacznie różnią się od prezentowanych wcześniej modeli koncepcyjnej. W przypadku Citroena C4 Cactus przeznaczonego do produkcji jest jednak inaczej, bo pojazd wygląda jak jego studyjny odpowiednik.

Konstrukcja ma tak samo przesunięte maksymalnie w rogi koła, wysoki prześwit, czy oryginalne bąbelkowe elementy karoserii, pochłaniające energię uderzenia, chroniące przed otarciami i zarysowaniami. Citroen tę technologię nazwał Air Bump. Wzór felg przedstawia się bardzo atrakcyjnie, przednia część karoserii ma te same wą­skie re­flek­to­ry LED, a dachu nie pozbawiono oryginalnych relingów. Ze względów bezpieczeństwa pojawiły się słupki drzwi, których wcześniej nie było i otwiera się ja za pomocą tradycyjnych klamek, a nie dotykowych paneli.

Przeczyta też: Nowy Citroen C4 Picasso: Pierwsza jazda techno minivanem

W minimalistycznym środku także znajdziemy sporo nowego. Obszerna kabina ma charakterystyczną przednią kanapę zamiast dwóch foteli. Zestaw wskaźników jest w pełni cyfrowy. Przełączników odpowiedzialnych za funkcję auta jest jak na lekarstwo, bo niemal wszystko umieszczono w dotykowym panelu centralnym na desce rozdzielczej.

Nie znana jest jeszcze kwestia układu napędowego. Rozwiązaniem w studyjnym C4 Cactus układ Hybrid Air z silnikiem PureTech. Jakie motory trafią do odmiany produkcyjnej to na razie wciąż wielka niewiadoma. Można się jednak spodziewać, że dla utrzymania niższych kosztów produkcji będą to znane z palety koncernu PSA jednostki benzynowe i wysokoprężne.

WIDEO - zobacz z bliska nowego nowatorskiego Citroena

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: