SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Dzień Kobiet za kierownicą - czym najczęściej jeżdżą panie

Dzień Kobiet za kierownicą - czym najczęściej jeżdżą panie

08.03.2014, godz. 03:30
kobieta kierowca
foto: EAST NEWS

Z przygotowanego specjalnie na Dzień Kobiet rankingu najpopularniejszych aut wśród płci pięknej wynika, że panie najlepiej czują się w mniejszych, kompaktowych autach. Takie samochody są dobrze przystosowane do jazdy miejskiej, przez co nie ma kłopotów z ich zaparkowaniem. Jakie marki i modele najchętniej wybierają kobiety?

Stereotypowe myślenie o kobietach za kierownicą i zgryźliwe powiedzenia w stylu "jeździsz jak baba" niewiele mają wspólnego z motoryzacyjną rzeczywistością. Panie jeżdżą o wiele bezpieczniej, a miażdżące dla panów statystyki nie pozostawiają co do tego żadnych złudzeń. Według przeprowadzonej w ubiegłym roku policyjnej analizy wypadków drogowych, w 2012 roku, sprawcami w niemal 75% przypadków byli mężczyźni. Wiadomo zatem, że kobiety jeżdżą ostrożnie. Warto również sprawdzić, czym dokładnie poruszają się po drogach.

- Przygotowując ranking wzięliśmy pod uwagę łącznie 76 tys. samochodów, które w 2013 roku samodzielnie ubezpieczyły u nas panie. Na podstawie takiej reprezentatywnej liczby pojazdów sprawdziliśmy, jakimi markami i konkretnymi modelami aut najczęściej jeżdżą kobiety – wyjaśnia Robert Tkaczyk z Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Przeczytaj też: Kolor samochodu dla kobiety wcale nie jest najważniejszy

W 2013 roku najczęściej prowadzonymi przez kobiety samochodami były Ople, którymi jeździło w tym czasie blisko 11% z badanej grupy pań. Nieco ponad 10% z nich posiadało w momencie kupowania ubezpieczenia auto z oferty Volkswagena, natomiast 3. najpopularniejszą marką był przed rokiem Fiat. Wszyscy ci producenci dość wyraźnie wyprzedzili znajdujące się na 4. miejscu Renault. Pierwszą dziesiątkę "kobiecych" samochodów zamknęły natomiast Citroen oraz Audi, które posiadało odpowiednio 4,2% i 3,5% pań.

Nieco inaczej prezentuje się zestawienie konkretnych modeli, którymi jeżdżą panie. Wśród wszystkich analizowanych pojazdów najwięcej – bo nieco ponad 3 tys. (4% ogółu) – było w zeszłym roku VW Golfów. Dwa pozostałe miejsca na podium zajęły Ople Astry oraz Corsy. W grupie najpopularniejszych modeli znalazły się także m.in. Toyota Yaris, Fiat Seicento oraz VW Polo. Warto zwrócić uwagę na dość zaskakujący brak Skody w pierwszych dziesiątkach obydwu kategorii, ponieważ samochody tej firmy są od kilku lat najczęściej wybierane przez Polaków. W kobiecym rankingu jest to natomiast 11. najpopularniejsza marka.

Najpopularniejsze samochody kobiet w 2013 roku

marka samochodu model samochodu
1 Opel (10,9%) VW Golf (4%)
2 Volkswagen (10,3%) Opel Astra (3,9%)
3 Fiat (9,8%) Opel Corsa (3,4%)
4 Renault (8,5%) Toyota Yaris (2,8%)
5 Ford (7%) Daewoo Matiz (2,7%)
6 Toyota (6,4%) VW Polo (2,5%)
7 Peugeot (6%) Renault Megane (2,5%)
8 Daewoo / FSO (5,3%) Fiat Seicento (2,4%)
9 Citroen (4,2%) Renault Clio (2,4%)
10 Audi (3,5%) Fiat Punto (2,4%)

.

autor: Gothaer TU S.A. zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: