SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Kolekcja aut zespołu Ecurie Ecosse trafi na aukcję - ZDJĘCIA

Kolekcja aut zespołu Ecurie Ecosse trafi na aukcję - ZDJĘCIA

24.09.2013, godz. 18:01
Kolekcja Ecurie Ecosse
foto:

Fani 24-godzinnego wyścigu Le Mans oraz Formuły 1 mają nie lada gratkę - już niebawem na aukcję trafi cała kolekcja pojazdów należących do teamu Ecurie Ecosse. Zespół ten początkowo startował w F1, jednak po mało sukcesywnych występach w "królowej wyścigów", postanowił spróbować swoich sił w zawodach długodystansowych. Rzadko kiedy do sprzedaży trafia zbiór samochodów z podobną przeszłością, co czyni zbliżającą się aukcję jeszcze bardziej wyjątkową.

Kultura motoryzacyjna w Wielkiej Brytanii jest bardzo rozwinięta - trudno się temu dziwić skoro od dziesięcioleci na "wyspach" istnieje cała masa nietuzinkowych producentów aut, a kierowcy z tego kraju wielokrotnie na zawsze wpisywali się w kroniki motosportu. Tak było kiedyś, tak jest teraz i pewnie jeszcze długo tak pozostanie. Teraz fani brytyjskiej motohistorii mają okazję do nabycia niecodziennej pamiątki. Na aukcję bowiem trafi kolekcja pojazdów teamu Ecurie Ecosse.

Warto przybliżyć nieco historię byłego zespołu wyścigowego, ponieważ nie każdy zajada się puddingiem, a o przeszłości brytyjskiego motosportu może niewiele wiedzieć. Ecurie Ecosse, zwany też "Team Scotland",  to team wywodzący się ze Szkocji, powstały w 1952 roku. Jego twórcami byli przedsiębiorca i kierowca wyścigowy z Edynburga, David Murray oraz jego mechanik, Wilkie Wilkinson. W latach 1952-1954, kiedy to zespół próbował swoich sił w Formule 1, za kierownicami niebieskich bolidów zasiadali m.in. Davida Murray, Ian oraz Jimmy Stewart (brat Jakcie'go), Leslie Thorne, Innes Ireland oraz Masten Gregory.

>>> Ford Mondeo: 20 lat na rynku i 4,5 miliona sprzedanych egzemplarzy w Europie - WIDEO <<<

Niestety F1 nie było szczęśliwe dla szkockiej drużyny, dlatego też przeniosła się ona do wyścigu Le Mans. To właśnie tu Ecurie Ecosse odniosło swoje dwa zwycięstwa 24-godzinnych edycjach Le Mans, rozgrywanych w latach 1956-1957. Obydwie wygrane były możliwe także za pomocą Jaguarów D-type, które zostały wystawione do tych zawodów.

Aukcja wyścigowej kolekcji Ecurie Ecosse będzie miała miejsce 1 grudnia. A co wchodzi w skład zbioru? Nabywca zgarnie m.in. Jaguara XK 120 (1952 r.), Jaguara C-Type (1953 r.), Jaguara D-Type (1956 r.), Tojeiro-Jaguar (1959 r.), Coopera T49, Austin-Healeya oraz wóz transportowy.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: