SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Elektryczny Aston Martin RapidE! Prąd zamiast V12!

Elektryczny Aston Martin RapidE! Prąd zamiast V12!

22.10.2015, godz. 09:44
Aston Martin RapidE
Aston Martin RapidE foto: Aston Martin

Aston Martin - chluba brytyjskiej motoryzacji poddaje się współczesnym regułom. Firma przymierza się do wdrożenia napędu elektrycznego, czego dowodem jest koncepcyjny Aston Martin RapidE. Pod maską zamiast potężnego V12 pojonego benzyną, upakowano wielki motor zasilany prądem magazynowanym w bateriach.

Elektryczny potencjał zamknięty w nadwoziu limuzyny? Skoro Tesla ma swój prestiżowy i bardzo szybki Model S, to dlaczego nie Aston Martin? Brytyjczycy zbudowali swój pierwszy ekologiczny projekt, który został oparty o model Rapide S. Zamiast 5.9-litrowego silnika V12 o mocy 560 KM i 620 Nm, pod maską jest jednostka elektryczna.

Zobacz: Aston Martin DB10 - zobacz nowe auto Jamesa Bonda

Rapide S od 0 do 100 km/h rozpędza się w 4,7 s. A jakimi osiągami dysponuje RapidE? Tego na razie jeszcze nie wiemy, ponieważ generowana moc elektrowozu nie została podana. Można jednak przypuszczać, że przez napęd na cztery koła i bardzo wysoki moment obrotowy oferowany już od startu, osiągi będą o wiele lepsze w zestawieniu z silnikiem benzynowym.

Aston Martin RapidE to na razie koncept, ale takie auto w ciągu dwóch lat ma pojawić się jako wersja seryjna. Modelem tego typu bardzo zainteresowani są chińscy inwestorzy. Podczas uroczystego spotkania chińskiego prezydenta Xi Jinpinga z brytyjskim księciem Williamem i jego żoną, przedstawiciele Astona Martina i grupy ChinaEuity ogłosili zawarcie umowy mającej na celu rozwój badań elektrycznej limuzyny.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: