SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości EV4 - polski elektryczny rower z zasięgiem 100 kilometrów

EV4 - polski elektryczny rower z zasięgiem 100 kilometrów

17.03.2014, godz. 15:56
EV4 prototyp
foto: x-news

Wygląda jak rower na czterech kołach, ale ma nietypowe zawieszenie i napęd elektryczny. EV4 to pojazd skonstruowany przez Jacka Skopińskiego z myślą o tanim i ekologicznym poruszaniu się w zakorkowanym mieście.

Wymiary prototypu to półtora metra długości, ponad pół metra szerokości i 60 kilogramów wagi. Zasięg na jednym ładowaniu wynosi 100 kilometrów. Koszt przejechania tej odległości nie przekracza 1 złotego. Ponowne naładowanie w pełni baterii zajmuje ok. 6 godzin.

Zobacz też: Kto może jeździć skuterem, jak zdobyć prawo jazdy

Dwa silniki elektryczne prototypu EV4 napędzają tylne koła, a łączna moc 1 kW pozwala na osiągnięcie maksymalnej szybkości 40 km/h. Konstrukcja zawiera cztery pneumatyczne siłowniki, dzięki którym maszyna z łatwością przechyla się w zakrętach. Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo komfortowe przemierzanie nierówności.

Na razie powstał tylko jeden prototypowy egzemplarz. Konstruktor Jacek Skopiński planuje jednak rozwinąć swój projekt i uruchomić produkcję seryjną. Koszt gotowej maszyny mógłby kształtować się na poziomie 10-15 tys. zł.

/źródło wideo: x-news/

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: