SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Ferrari 458 Italia w hołdzie Nikiemu Laudzie - ZDJĘCIA

Ferrari 458 Italia w hołdzie Nikiemu Laudzie - ZDJĘCIA

22.11.2013, godz. 16:58
Ferrari 458 Italia Niki Lauda
foto: Ferrari

Nie od dziś wiadomo, że Ferrari to legendarna marka, produkująca auta marzeń. Osoby, które interesują się motoryzacją wiedzą również, że włoski producent ma też bardzo bogatą historię wyścigową, a zmagania na torach towarzyszą mu już od początku istnienia. Jednym z kierowców bolidów Formuły 1 Ferrari był Niki Lauda, a Włosi w podziękowaniu za jego zasługi dla firmy wypuścili specjalną serię modelu 458 Italia.

Niedawno na kinowych ekranach zaczęto wyświetlać film "Wyścig", który opowiada o rywalizacji dwóch kierowców Formuły1, Nikiego Laudy i Jamesa Hunta. Obydwaj walczyli o tytuł Mistrza Świata F1 w latach 70-tych, a ich walka była niezwykle zacięta. Jeśli chodzi o samego Nikiego Laudę to zdobył on wyżej wymieniony tytuł w roku 1975 oraz 1977, za kierownicą bolidów Ferrari. W związku z kinową produkcją Włosi wypuszczają na rynek specjalny wariant 458 Italii hołdujący legendernemu "gladiatorowi" F1.

Zobacz również: Wyścig (Rush) - film o legendarnych kierowcach Formuły 1

Przy pracach nad wyjątkową serią Ferrari 458 Italia udział brali m.in. stylici z Maranello Style Centre oraz osoby odpowiedzialne za realizację indywidualnych zamówień wyjątkowych klientów. Wersja będąca hołdem dla Nikiego Laudy otrzymała m.in. biały dach z włoską flagą, biały spojler oraz niektóre elementy tylnej partii nadwozia, również pokryte białą farbą. Auto przemieszcza się na złotych obręczach. Wszystkie te modyfikacje w zamyśle mają upodobnić pojazd do bolidów z lat 70-tych, w których ścigał się Lauda. W wnętrzu również pojawił się motyw włoskiej flagi, jaki można znaleźć m.in. na fotelach oraz tunelu środkowym.

Od strony mechanicznej wyjątkowy wariant nie różni się niczym od standardowego Ferrari 458 Italia. W centralnym punkcie pojazdu wciąż tkwi wolnossący, benzynowy silnik V8 o pojemności 4.5-litra, rozwijający 570 KM i 540 Nm. Sprint 0-100 km/h trwa zaledwie 3.4 sekundy, zaś prędkość maksymalna to 325 km/h.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: