SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Fiat 500e - elektryczna pięćsetka - ZDJĘCIA + WIDEO

Fiat 500e - elektryczna pięćsetka - ZDJĘCIA + WIDEO

11.03.2013, godz. 09:50
Fiat 500e
foto: Fiat

Najmniejszy pojazd włoskiego koncernu tym razem doczekał się wersji o zerowej emisji spalin z napędem elektrycznym. Fiat 500e został pokazany oficjalnie w Europie na targach motoryzacyjnych w Genewie, ale jego sprzedaż przewidziana jest tylko na rynkach Stanów Zjednoczonych.

W pogoni za ekologią i dostosowaniem się do oczekiwań najbardziej wymagających klientów dbających o środowisko naturalne, Fiat wprowadza zeroemisyjną odmianą Fiata 500e. Do budowy wykorzystano renomę kultowej już miejskiej "pięćsetki". Nadwozie odpowiednio przeprojektowano by uzyskać lepszą aerodynamikę.

Pod maską znalazł się 111-konny silnik elektryczny zasilany z baterii akumulatorów, których ładowanie za pośrednictwem pokładowego prostownika prądu 240V Level-2 (OBCM) trwa poniżej 4 godzin. Auto na w pełni naładowanej baterii przejedzie około 140 km. Sterowanie elektroniczną skrzynią przekładniową odbywa się przyciskami EPRND na konsoli centralnej, zajmowanej dotychczas przez drążek zmiany biegów.

Wnętrze 500e łączy futurystyczny retro-design z prostotą wystroju samochodu napędzanego prądem. W zestawie wskaźników dominuje 7-calowy wyświetlacz TFT, pokazujący wszystkie funkcje pojazdu, łącznie ze stanem naładowania akumulatorów i zasięgiem jazdy. System nawigacji TomTom pozwala śledzić bieżący proces rozładowywania się baterii i przepływy energetyczne, a nawet znaleźć w czasie rzeczywistym najbliższe stacje elektrycznego "tankowania". Dodatkowym stylowym smaczkiem jest czarny lub biały wystrój wnętrza z pomarańczowymi akcentami dla podkreślenia wyjątkowego charakteru Fiata 500e.

Samochód wejdzie do sprzedaży tylko w USA w drugim kwartale 2013 roku.

WIDEO - tak prezentuje się Fiat 500e

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: