SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Koniec produkcji Fiata Punto. Zastąpi go 5-drzwiowa 500-tka

Koniec produkcji Fiata Punto. Zastąpi go 5-drzwiowa 500-tka

09.12.2013, godz. 18:57
Fiat Punto 2012
foto: Fiat

Obecna generacja modelu Punto zadebiutowała w 2005 roku. Osiem lat obecności na rynku, to dla miejskiego Fiata bardzo długi czas. Włoski producent właśnie postanowił zakończyć jego produkcję, jednak w niedalekiej przyszłości pojawi się jego następca. Niestety wiąże się to z uśmierceniem nazwy Punto, gdyż nowy pojazd przyjmie formę pięciodrzwiowej 500-tki.

Pierwsza generacja Fiata Punto pojawiła się w roku 1993, zastępując model Uno. Pojazd był dostępny w postaci 3- i 5-drzwiowego hatchbacka, kabrioletu oraz w usportowionej wersji GT. Następca I generacji został pokazany w roku 1999, jednak nie oferowano go w odmianie bez sztywnego dachu, a sportowa wersja otrzymała oznaczenie HGT. Obecna, trzecia już odsłona Punto, trafiła na rynek motoryzacyjny w roku 2005, przy czym nazwa wzbogaciła się o słowo grande (Grande Punto), a wariant sportowy występował jako Abarth Grande Punto.

Zobacz też: Fiat Punto 2012 1.3 MultiJet II - TEST odmienionej "kropki" od SuperAuto24.pl

Niestety plany Fiata dotyczące rozwoju nie obejmują kolejnej ewolucji modelu Punto, a jego długa obecność na rynku sprawia, że przestał on być konkurencyjny na tle pojazdów innych marek. Włoski koncern na inwestycje rozwojowe chce wydać około 9 mld euro, a kwota ta ma skutkować 19 nowymi modelami Grupy Fiat, przy czym 8 z nich ma się pojawić pod logo marki Alfa Romeo.

Następca Punto ma przyjąć kształt pięciodrzwiowej 500-tki i będzie on produkowany w Polsce.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: