SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Fiat Panda Cross 2014: jeszcze więcej terenowego charakteru - WIDEO

Fiat Panda Cross 2014: jeszcze więcej terenowego charakteru - WIDEO

15.07.2014, godz. 20:28
Fiat Panda Cross 2014
Fiat Panda Cross 2014 foto: Fiat

Fiat chce mieć podobnie jak Volkswagen własną rodzinę samochodów w wersji Cross. Włoski producent poza Freemontem w takiej odmianie, przyszykował przełajową Pandę o niecodziennym wyglądzie. Czym charakteryzuje się to autko?

Oryginalnie prezentujący się maluch o nazwie Panda Cross został zaprezentowany na początku 2014 roku podczas tagów w Genewie. Samochód ten w stosunku do Pandy 4x4, znacznie się od niej różni. Przede wszystkim pojazd ma mocno zmienione nadwozie, podkreślające przełajowy charakter maluszka. Pojawiły się nowe zde­rza­ki z ogromnymi wzmocnieniami, więk­sze re­lin­gi da­cho­we i boczne osłony. Designerzy prze­pro­jek­to­wa­li także lampy prze­ciw­m­giel­ne oraz tylne re­flek­to­ry. Nad­ko­la kryją całkiem nowe 15-ca­lo­we obręcze kół z oponami 185/65 R15.

Sprawdź też: Nowa CENA na Fiata 500L: minivan po obniżkach od 49 900 zł - pełny CENNIK

Auto mechanicznie bazuje na Pandzie 4x4, co jest bardzo dobrą wiadomością. Za przeniesienie napędu odpowiada mechanizm to­rque-on-de­mand, który roz­dzie­la mo­ment ob­ro­to­wy po­mię­dzy przed­nią i tylną osią w za­leż­no­ści od wa­run­ków pod­ło­ża. Wy­po­sa­że­nie obej­mu­je elek­tro­nicz­nej sta­bi­li­za­cji toru jazdy ESC wraz z me­cha­ni­zmem róż­ni­co­wym o elek­tro­nicz­nie ogra­ni­cza­nym tar­ciu we­wnętrz­nym ELD. Nadwozie zawieszono 160 mm nad ziemią, kąt natarcia wynosi 24°, zjazdu 33°, rampowy 20°, a pokonywanie wzniesienia jest możliwe do 31.5° (70%).

Moc dostarczać ma jeden z dwóch silników. Pierwszy to dwucylindrowy Twi­nA­ir o po­jem­no­ści 0.9-litra, generujący siłę 90 KM i 145 Nm mo­men­tu ob­ro­to­we­go. Drugi wysokoprężny oparto o 1.3-li­tro­wy motor z turbodoładowaniem, dostarczającym 80 KM i 190 Nm. Do współpracy z jednostkami przygotowano sze­ścio­bie­go­wą ma­nu­al­ną prze­kład­nię.

Fiat Panda Cross pojawi się w sprzedaży od września 2014 roku.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: