SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Fiat Tipo hatchback i Tipo kombi z fabryczną instalacją LPG - polski CENNIK

Fiat Tipo hatchback i Tipo kombi z fabryczną instalacją LPG - polski CENNIK

15.03.2017, godz. 13:24
Fiat Tipo 1.6 E-Torq AT Lounge
Fiat Tipo 1.6 E-Torq AT Lounge foto: SuperAuto24.pl

Fiat Tipo w wersjach hatchback oraz kombi (Station Wagon) pojawia się w polskiej sprzedaży w odmianach  z fabryczną instalacją LPG. Samochody w takiej specyfikacji zachowują pełną gwarancję producenta, bez wykluczeń związanych z eksploatacją pojazdu na paliwie LPG. Ile kosztuje Tipo zasilane gazem?

Koszt fabrycznej instalacji LPG został ustalony na 3500 zł brutto do ceny cennikowej Tipo HB i Tipo SW w wersji z silnikiem 1.4 T-Jet 16v 120 KM. Cena ta obowiązuje we wszystkich poziomach wyposażenia. Silnik podczas działania w trybie zasilania LPG utrzymuje te same parametry momentu/mocy jak podczas działania w trybie zasilania benzyną. Uzyskiwane przez samochód osiągi są więc porównywalne.

Wersja z LPG charakteryzuje się dwoma układami zasilania (benzyną i LPG). Są one sterowane centralką kontroli silnika, która razem z centralką LPG kontroluje wtrysk w dwóch przewidzianych trybach funkcjonowania. Również przepustnica sterowana jest elektronicznie przez centralkę - otwarcie przepustnicy obliczane jest według specjalnego programu wewnętrznego centralki silnika.

System zasilania LPG, podobnie jak układ zasilania benzyną, jest układem typu multipoint sekwencyjnego, fazowego, ze specjalnymi elektro-wtryskiwaczami. Po dostosowaniu właściwości LPG do wymagań technicznych kontroli elektronicznej silników benzynowych uzyskano miarodajne rezultaty w zakresie własności jezdnych samochodu i emisji zanieczyszczeń z wydechu. Zastosowane rozwiązanie spełnia normy czystości spalin EURO 6.

Przeczytaj: TEST Fiat Tipo 1.6 E-Torq AT Lounge: prosto i skutecznie

Uruchomienie silnika następuje zawsze przy zasilaniu benzyną, po czym ma miejsce automatyczne przełączenie na tryb LPG, jeżeli występują warunki konieczne do takiego przełączenia (przekroczenie ustalonego progu temperatury płynu chłodzącego, progu obrotów biegu jałowego silnika, wyraźne przyspieszenie samochodu). Kierowca ma także samodzielny wybór zasilania podczas jazdy, za sprawą przycisku benzyna/LPG umieszczonego w konsoli.

Fiat wylicza, że cena 3500 zł za instalację LPG zwróci się po 31 miesiącach, przy założeniu, że przebieg samochodu będzie wynosił 1000 km miesięcznie. Przykładowo przy wyższym przebiegu 1500 km miesięcznie inwestycja ta zwróci się już po 20 miesiącach. Wszystko dzięki temu, że koszty eksploatacji Fiata Tipo na paliwie LPG są niższe w porównaniu z benzyną

Spalanie Fiata Tipo według wyliczeń Fiata:
.

Paliwo Cena Średnie zużyciepaliwa na 100 km Koszt paliwana 1000 km
Pb 95 4,73 zł/l 6,3 l/100km 298 zł
LPG 2,22 zł/l 8,3 l/100km 184 zł

Źródło: e-petrol.pl / Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l] na 08.03.2017


Fiat Tipo w wersjach LPG - polski CENNIK
.

silnik/wersja hatchback kombi
POP 1.4 120 KM LPG 59 400 zł
62 900 zł
EASY 1.4 120 KM LPG 64 400 zł
67 900 zł
LOUNGE 1.4 120 KM LPG 69 400 zł
72 900 zł
autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: