SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Ford C-MAX Solar Energi: napędzany energią słoneczną

Ford C-MAX Solar Energi: napędzany energią słoneczną

02.01.2014, godz. 16:05
Ford C-MAX Solar Energi
foto: Ford

Ford poszukujący alternatywnych źródeł zasilania, postanowił wykorzystać energię słoneczną do ładowania akumulatorów w aucie hybrydowym. Firma technikę solarnych paneli zainstalowanych na dachu, wykorzystała w rodzinnym modelu C-MAX.

Ford C-MAX z dopiskiem do nazwy Solar Energi, to hybydowe auto typu plug-in. Model ten został zbudowany na bazie modelu C-MAX Energi plug-in hybrid. Od tego samochodu amerykańska nowość odróżnia się jednak dodatkowym sposobem ładowania baterii. Na wyposażeniu pojawił się pakiet akumulatorów, przystosowanych do ładowania nie tylko z tradycyjnego gniazdka, ale również dzięki energii słonecznej. Specjalne panele zamontowane dachu skupiają na sobie promienie słońca, przekształcając je automatycznie w energię elektryczną.

Przeczytaj: Ford EcoSport dostępny, ale na razie tylko w Niemczech

Samochód powstał we współpracy Forda z SunPower Corp. oraz Georgia Institute of Technology. Pojazd oficjalnie zostanie pokazany w Las Vegas, podczas targów elektronicznych Consumer Electronics Show. Auto jednak na razie znajduje się w fazie koncepcyjnej i nie wiadomo, czy firma zdecyduje się na odmianę produkcyjną. Zweryfikują to testy sprawdzające funkcjonalność w rzeczywistych warunkach eksploatacji.

Standardowy C-MAX Energi plug-in hybrid, potrafi na pełnym baku oraz naładowanej baterii, przejechać do 1000 km, gdy średnie zużyciu paliwa wynosi około 2,5 litra na 100 km.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: