SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Ford Edge Concept: zapowiedź dużego SUV-a dla Europy

Ford Edge Concept: zapowiedź dużego SUV-a dla Europy

25.11.2013, godz. 16:10
Ford Edge Concept
foto: Ford

Ford w europejskiej sprzedaży oferuje swoim klientom w popularnej klasie SUV, jedynie model Kuga średniego kalibru. Za jakiś czas taki stan rzeczy ma się zmienić za sprawą wprowadzenia do oferty wyżej pozycjonowanego samochodu. Zapowiedzią takiego auta jest Ford Edge Concept, pokazany oficjalnie na motoryzacyjnych targach w Los Angeles.

Studyjny Ford Edge Concept to samochód przygotowywany w formie globalnej. Dzięki temu auto w ostatecznej wersji produkcyjnej będzie można nabyć zarówno w USA, jak i w Europie. Taka strategia amerykańskiej marki sprawdza się w ostatnich latach, co pokazują świetne wyniki sprzedaży modeli Focus, czy Fiesta. Do 2017 roku Ford zamierza mieć w swoim portfolio aż 25 globalnych modeli. Wśród nich znajdzie się przykładowo szósta generacja kultowego Mustanga.

Pod względem stylistycznym Edge ma bardzo atletyczną sylwetką, dlatego też znacznie wyróżnia się na tle swoich braci spod znaku niebieskiego owalu. Auto ze względu na wymiary będzie plasować się powyżej Kugi, dlatego też do budowy wnętrza użyto materiałów wysokiej jakości. Inżynierowie uzbroili też koncepcyjny egzemplarz w wiele zaawansowanych technologii wspierających pracę kierowcy. W kokpicie wykorzystano 10-calowy, dotykowy wyświetlacz centralny z aktywowanym głosem samochodowym systemem komunikacji.

Przeczytaj: Ford Ranger Wildtrak 3.2 TDCi 4x4 - TEST dzielnego pick-upa od SuperAuto24.pl

Do nowinek należy m.in. System Fully Assisted Parking Aidto. Jest to prototypowa technologia oparta na systemie Forda wspomagającym parkowanie (Active Park Assist). Do całkowicie samodzielnego parkowania wystarczy nacisnąć przycisk na desce rozdzielczej lub na pilocie zdalnego sterowania. Taką operację umożliwiają czujniki ultradźwiękowe. Inna ciekawostka to zamontowane w grillu aktywne żaluzje wlotu powietrza, które otwierają i zamykają się automatycznie utrzymując optymalną temperaturę pracy jednostki napędowej oraz poprawiając wydajność aerodynamiczną.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: