SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Ford weźmie udział w Rajdzie Dakar - WIDEO

Ford weźmie udział w Rajdzie Dakar - WIDEO

04.08.2013, godz. 16:00
Ford Ranger na Rajd Dakar 2014
foto: Ford

Ford Ranger to pick-up kojarzący się bardziej z ciężką pracą na farmie niż ze sportami motorowymi, jednak to właśnie ten model amerykański producent wystawi do walki w Rajdzie Dakar 2014. Oczywiście w dwóch startujących egzemplarzach zaszły poważne zmiany mechaniczne, także w niewielkim stopniu przypominają one seryjny odpowiednik. Ciekawe jak poradzą sobie w ekstremalnych warunkach.

Ford oficjalnie potwierdził swój udział w przyszłorocznym Rajdzie Dakar i specjalnie na tę okazję zbudował wraz z firmą Neil Woolridge Motorsport dwa wyczynowe egzemplarze Rangera. Każdy z nich ma zamontowany pod maską benzynowy silnik V8 o pojemności 5-litrów, generujący 354 KM i 560 Nm momentu obrotowego, a napęd trafia na wszystkie koła za pośrednictwem 6-biegowej, sekwencyjnej skrzyni biegów. Prędkość maksymalna wynosi 170 km/h, co przy masie wynoszącej 1965 kg robi duże wrażenie. Warto poruszyć temat zużycia paliwa, ponieważ przy mało wymagającej jeździe wynosi ono około 25 l/100 km, natomiast podczas rajdowych warunków spalanie wrasta aż do 90 litrów na 100 km!

>>> Mercedes zbudował swój pierwszy jacht <<<

Przyszłoroczny Rajd Dakar będzie trwał od 5 do 18 stycznia, a zostanie on rozegrany na terenach południowej Afryki. Trasa składa się z 13 etapów, o łącznej długości blisko 8500 kilometrów.

WIDEO - tak powstawał Ford Ranger na Rajd Dakar 2014

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: