SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Hennessey Venom GT World's Fastest Edition: ku chwale prędkości

Hennessey Venom GT World's Fastest Edition: ku chwale prędkości

31.03.2014, godz. 04:30
Hennessey Venom GT World’s Fastest Edition
foto: Hennessey Performance

Hennessey Venom GT to najszybsze produkowane seryjnie auto na naszej planecie, aczkolwiek jego rekord prędkości nie mógł być wpisany do "Księgi rekordów Guinnessa". Samochód tylko jednorazowo osiągnął aż 435,31 km/h, ale z tej okazji powstała limitowana seria modelu o nazwie World's Fastest Edition.

14 lutego 2014 roku Hennessey Venom GT, podczas próby bicia rekordu prędkości na pasie startowym NASA na Florydzie, uzyskał prędkość aż 435,31 km/h. To nieco o ponad 4 km/h więcej niż ustanowiło Bugatti Veyron Super Sport. Niestety rekordowy wynik nie został wpisany do "Księgi rekordów Guinnessa", gdyż przepisy nakazują odbycie dwóch przejazdów (NASA nie zgodziło się na przeprowadzenie drugiej próby), a także wyprodukowanie minimum 30 drogowych egzemplarzy danego modelu (plany Amerykanów zakładają stworzenie 29 sztuk Venoma GT).

Zobacz też: REKORD przyspieszenia 0-300 km/h POBITY w aucie Hennessey Venom GT - WIDEO + ZDJĘCIA

Pomimo tych problemów firma Hennessey postanowiła wypuścić na rynek limitowaną do trzech egzemplarzy serię World"s Fastest Edition, podkreślającą dokonania modelu Venom GT. Auto od bazowej odmiany różni się jedynie białym kolorem nadwozia oraz trójkolorowym pasem w kolorach amerykańskiej flagi, poprowadzonym przez środek pojazdu. Co ciekawe, wszystkie sztuki zostały już sprzedane, a każda z nich kosztowała 1,25 mln dolarów.

Pod względem mechanicznym wersja World's Fastest Edition nie różni się niczym od zwyczajnego Venoma GT. Auto zostało wyposażone w turbodoładowany, benzynowy silnik V8 o pojemności 7 litrów. Jednostka ta rozwija 1261 KM i 1564 Nm, co przy masie pojazdu wynoszącej 1244 kg i napędzie na tylną oś, jest istnym "dynamitem na kołach". Przyspieszenie 0-100 km/h trwa 2,7 sekundy! Równie imponujące jest przyspieszenie od 0 do 300 km/h - po starcie z zatrzymania trzecia "setka" pojawia się na liczniku już po rekordowym 13,63 s.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: