SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Honda Civic Hatchback Prototype: X generacja kompaktu już wkrótce

Honda Civic Hatchback Prototype: X generacja kompaktu już wkrótce

01.03.2016, godz. 12:39
Honda Civic Hatchback Prototype
Honda Civic Hatchback Prototype foto: Honda

Japończycy szykują następcę popularnej Hondy Civic. W pierwszej kolejności poznamy nowego hatchbacka, który dzięki dynamicznym liniom nadwozia, będzie najbardziej sportowym modelem Civic w historii. Wiemy już, jak wygląda 5-drzwiowy prototyp, dlatego teraz czekamy już tylko na odmianę produkcyjną.

Podczas tegorocznego marcowego Salonu Samochodowego w Genewie, Honda po raz pierwszy na świecie prezentuje prototyp dziesiątej generacji modelu Civic w wersji nadwoziowej hatchback. Stylizacja wersji koncepcyjnej zapowiada znaczącą zmianę wizerunku tego auta w stosunku do poprzednika, który jest jednym z najważniejszych modeli w europejskiej gamie Hondy. Odważny design prototypu zapowiada doskonałe właściwości jezdne auta produkcyjnego.

Civic hatchback będzie o 30 mm szerszy, 20 mm niższy i o 130 mm dłuższy od obecnego modelu. Większe i zarazem szersze koła i opony dadzą wrażenie auta mocno osadzonego na drodze. Duży rozstaw osi, krótkie zwisy i płynnie narysowana kabina pasażerska, dodają nadwoziu dynamicznego charakteru. Krótki zwis przedniej części nadwozia i duże wloty powietrza składają się na bardziej agresywną interpretację znanego oblicza.

Zobacz: TEST Honda Civic 1.8 i-VTEC: sprawdzony pomysł na kompakt

Samochód będzie oferowany z trzema silnikami wywodzącymi się z serii Earth Dreams Technology. Motorami benzynowymi będą VTEC TURBO o pojemności 1.0 i 1.5 litra oraz zmodernizowanym dieslem o pojemności 1.6 litra i-DTEC. Civic będzie pierwszym europejskim modelem Hondy dostępnym z dwoma nowymi turbodoładowanymi silnikami benzynowymi.

Auto w Europie pojawi się już na początku 2017 roku. Samochód będzie produkowany w należącej do Hondy brytyjskiej fabryce HUM (Honda of the UK Manufacturing) z myślą o eksporcie na rynki globalne, w tym również do Stanów Zjednoczonych. Honda potwierdziła, iż w ramach przygotowań do produkcji nowego modelu, zainwestuje 270 milionów funtów w nowe, zaawansowane technologie produkcyjne i procesy. Firma dąży tym samym do rozwinięcia globalnej sieci produkcyjnej.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: