SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Honda NSX coraz bliżej produkcji. W USA powstała już fabryka

Honda NSX coraz bliżej produkcji. W USA powstała już fabryka

15.05.2013, godz. 16:00
Honda NSX
foto: Honda

Premiera nowej generacji sportowej Hondy NSX coraz bliżej. Zaawansowany technologicznie japoński wóz, wykorzystujący technologię hybrydową, doczekał się własnej fabryki w USA. Zbudowane w Ohio kosztem 70 mln. dol. nowe centrum produkcyjne o powierzchni ponad 17 tyś. m2 powoli szykuje się do seryjnej produkcji supersamochodu.

Nowy model NSX będący wciąż w fazie koncepcyjnej, rozwija się w najlepsze. Projekt nawiązujący do kultowego już modelu nazywanego japońskim Ferrari, będzie przeznaczony dla prawdziwych entuzjastów sportowej jazdy na całym świecie i trafi do sprzedaży w 2015 roku. Pojazd o szerokiej, dynamicznej bryle nadwozia, zostanie wykonany z lekkich materiałów, a sportowe osiągi zawdzięczać będzie niezwykle korzystnemu stosunkowi mocy silnika do masy, przy jednoczesnym zachowaniu ekologii.

Ze wstępnych informacji wynika, że w NSX użyty zostanie centralnie montowany motor V6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz wykorzystanie szeregu nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak m.in. innowacyjny hybrydowy układ Sport Hybrid SH-AWD (Super Handling All Wheel Drive). Jednostka współpracować ma z dwusprzęgłową przekładnią oraz wbudowaną jednostką elektryczną. Dzięki wykorzystaniu napędu z dwoma jednostkami elektrycznymi i systemem zwrotnej kontroli momentu napędowego, nowy hybrydowy układ 4WD będzie swobodnie modyfikować moment obrotowy dla kół osi przedniej podczas pokonywania zakrętów. Takie rozwiązanie ma wynieść jakość prowadzenia na poziom niedostępnym dla samochodów z poprzednimi wersjami systemu AWD.

>>> HONDA będzie mieć swojego crossovera - Urban SUV zapowiedzią modelu - ZDJĘCIA <<<

Zbudowana nowa fabryka na potrzeby NSX-a, która jest trzecim zakładem produkcyjnym Hondy w USA, znajduje się w pobliżu centrum badawczo-rozwojowego Honda R&D Americas, Inc. Ohio Center, w którym projektowany jest nowy supersamochód oraz w sąsiedztwie fabryki Hondy w Marysville. Performance Manufacturing Center znajduje się również blisko Honda Engineering North America, Inc., centrum rozwoju najnowocześniejszych technologii produkcyjnych. W nowym centrum pracę znajdzie około 100 wyspecjalizowanych pracowników Hondy, zatrudnionych obecnie w innych jednostkach firmy w Ohio. Jednostki napędowe NSX-a również będą składane w Ohio, w fabryce silników Hondy zlokalizowanej w miejscowości Anna.

Pierwsza generacja Hondy NSX produkowana była w japońskich zakładach Takanezawa w latach 1990-2004. W 2004 roku produkcję przeniesiono do fabryki Suzuka, gdzie model ten wytwarzany był do 2005 roku. Jako część fabryki Tochigi, zakłady produkcyjne Takanezawa były pierwszym na świecie obiektem, który podjął się seryjnej produkcji nadwozia wykonanego w całości z aluminium oraz z powodzeniem łączył najnowocześniejsze technologie produkcyjne z ręcznym montażem podzespołów.

WIDEO - wizualizacja koncepcyjnego NSX

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: