SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Honda oficjalnie w powietrzu! Odrzutowiec HondaJet przyleci do Europy

Honda oficjalnie w powietrzu! Odrzutowiec HondaJet przyleci do Europy

25.04.2015, godz. 11:46
HondaJet
HondaJet / pierwszy odrzutowiec marki Honda foto: Honda

Pierwszy produkcyjny odrzutowiec marki Honda wyrusza w światowe tournee. Samolot HondaJet pokona dystans ponad 48 000 kilometrów i poza Japonią, będzie prezentowany m.in. w kilkunastu portach lotniczych Europy.

HondaJet to lekki samolot dyspozycyjny, stworzony przez spółkę Honda Aircraft Company. Maszyna była pokazywana już w USA i tam w 2014 roku po raz pierwszy oficjalnie wzbiła się w powietrze i dała pokaz swoich możliwości przed publicznością. Teraz powietrzny statek rusza w światowe przestworza, aby prezentować się w różnych miastach Japonii oraz na Starym Kontynencie.

Przeczytaj też: Honda HR-V ma być najbardziej oszczędnym autem w klasie

HondaJet jest najnowocześniejszym lekkim odrzutowcem dyspozycyjnym na świecie, charakteryzującym się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Maszyna lata szybciej, wyżej, ciszej i bardziej ekonomicznie od swoich konkurentów, a jednocześnie wnosi wiele rozwiązań nietypowych dla konstrukcji współczesnych samolotów. W wyniku wieloletnich prac badawczo-rozwojowych, inżynierowie Hondy stworzyli konfigurację Over-The-Wing Engine Mount (OTWEM), która zakłada umieszczenie silników nad skrzydłami, a także kadłub i skrzydła samolotu o naturalnym przepływie laminarnym oraz w pełni kompozytową strukturę kadłuba.

HondaJet do napędu wykorzystuje dwa bardzo oszczędne silniki turboodrzutowe GE Honda HF120. Samolot został wyposażony w najbardziej zaawansowany system awioniki z dostępnych dla lekkich turboodrzutowców. Jest to nowej generacji system Garmin® G3000 z trzema panoramicznymi, 14-calowymi monitorami i dwoma mniejszymi dotykowymi ekranami funkcyjnymi. Wszystkie te innowacje sprawiają, że HondaJet jest najszybszym, najbardziej przestronnym i najbardziej wydajnym odrzutowcem w swojej klasie.


WIDEO - tak wygląda i lata odrzutowiec HondaJet

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: