SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Hyundai IONIQ już na horyzoncie! Ma zagrozić Toyocie Prius

Hyundai IONIQ już na horyzoncie! Ma zagrozić Toyocie Prius

07.01.2016, godz. 15:00
Hyundai IONIQ
Hyundai IONIQ foto: Hyundai

Hyundai napędzany w ostatnich latach wiatrem pasma sukcesów, przygotowuje się do sprzedaży pojazdu hybrydowego, elektrycznego i hybrydowy plug-in. Już w styczniu ma rozpocząć się na koreańskim rynku przyjmowanie zamówień na Hyundaia IONIQ. Model ten będzie pierwszym na świecie samochodem, w którym do jednego nadwozia trafiać będą trzy różne rodzaje jednostek napędowych.

Hyundai podgrzewa atmosferę przed oficjalnym debiutem swojego nowego produktu. Opublikowane zostały już pierwsze oficjalne zdjęcia nowości zasilanej alternatywnie, odzwierciedlającej innowacyjność auta. Samochód zbudowany został na całkowicie nowo zaprojektowanej płycie podłogowej. Konstrukcja przewiduje montaż trzech różnych jednostek napędowych o ultra niskiej emisji spalin (elektryczną, hybrydową lub hybrydową plug-in). Pojazd będzie przede wszystkim konkurował na rynku z Toyotą Prius, występującą już od dawna w takich wariantach napędowych, jakie teraz zaproponuje Hyundai.

Przeczytaj: TEST Hyundai i20 Coupe 1.4 MPI Premium: pozorant

Proste linie i opływowa sylwetka mają minimalizować opór powietrza. Przedni grill utrzymano w charakterystycznym dla marki kształcie. Z zapowiedzi producenta wynika, że w Hyundaiu IONIQ połączono takie elementy jak: wydajność paliwową, satysfakcję z jazdy oraz atrakcyjny design. IONIQ w czysto elektrycznej wersji (EV) został wyposażony tylko w wysoce wydajny akumulator litowo-jonowy. Hybryda plug-in (PHEV) łączy w sobie silnik spalinowy z energią z baterii elektrycznej. Z kolei hybryda (HEV) wykorzystuje silnik benzynowy oraz odzyskiwaną, w celu ładowania baterii, energię ruchu samochodu.

Światowa premiera będzie miała miejsce na rynku koreańskim jeszcze w styczniu tego roku. W Europie model ten zostanie natomiast pokazany podczas marcowego Salonu Samochodowego w Genewie.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: