SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Hyundai ix35 Fuel Cell pobił rekord przejazdu autem na wodór

Hyundai ix35 Fuel Cell pobił rekord przejazdu autem na wodór

13.07.2014, godz. 11:43
Hyundai ix35 Fuel Cell
Hyundai ix35 na ogniwa wodorowe foto: Hyundai

Hyundai ix35 Fuel Cell odnotował rekord przejazdu samochodu zasilanego ogniwami paliwowymi, pokonując 700 km na jednym zbiorniku wodoru. Trasa prowadziła przez trzy kraje skandynawskie, a pokonali ją dwaj niezależni kierowcy: Marius Bornstein i Arnt G. Hartvig.

Hyundai ix35 Fuel Cell to SUV napędzany energią elektryczną uzyskiwaną z wodoru. Powstał w ramach programu prowadzonego od 1998 r. w centrum badawczym nad ogniwami paliwowymi w Instytucie Rozwoju Technologii Ekologicznej Hyundaia w Korei. W styczniu 2013 roku firma została pierwszym na świecie producentem motoryzacyjnym, który rozpoczął seryjną produkcję bezemisyjnego, napędzanego wodorem modelu.

Przeczytaj też: Hyundai ix35 2.0 CRDI - TEST koreańskiego SUV-a po liftingu

Ostatnio Hyundai ix35 Fuel Cell ustanowił ciekawy rekord przejazdu 700 km na jednym baku. Pokonał trasę wiodącą przez miasta: Oslo, Goteborg, Kopenhagę i Malmo. Podróż trwała 10 godzin, a średnia prędkość jazdy wyniosła 76 km/h. Zgodnie z założeniem producenta zasięg samochodu na jednym tankowaniu wynosi 594 km, tymczasem test udowodnił, że możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszego wyniku. Co więcej, po osiągnięciu celu komputer samochodu wskazywał, że może on przejechać jeszcze kolejnych 10 km.

Obydwaj kierowcy testowi mają już za sobą inny długodystansowy test modelu ix35 Fuel Cell. W kwietniu 2012 roku pokonali odległość 2 260 km, podróżując z Oslo do Monako i promując tym samym wodorowe systemy paliwowe oraz rozwijającą się infrastrukturę stacji tankowania.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: