SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Infiniti Q60 Project Black S: pokaz możliwości

Infiniti Q60 Project Black S: pokaz możliwości

06.03.2017, godz. 21:03
Infiniti Q60 Project Black S
Infiniti Q60 Project Black S foto: Infiniti

Infiniti czerpie inspiracje z technologii sportów wyczynowych. Wspólnie z oddziałem Renault Sport Formula One, przygotowano studyjny projekt, który mógłby ze swobodą nawiązać rywalizację z autami pokroju BMW M4 oraz Mercedesem-AMG C63.

Infiniti Q60 Project Black S charakteryzuje się absolutnie wyjątkową, zoptymalizowaną aerodynamicznie stylistyką. Wygląd auta został podyktowany maksymalizacją osiągów, dlatego nie bez powodu karoserię okraszono masą agresywnych spoilerów wykonanych z włókna węglowego. Obniżono dzięki temu masę i poprawiono siłę docisku. Z tyłu centralnie ulokowano podwójny układ wydechowy z tytanu, maksymalizujący wydajność silnika. Rozstaw kół został poszerzony a w nadkola wpasowano 21-calowe ultralekkie felgi. Nadwozie wykończono matowymi lakierami szarym i czarnym. Prace stylistyczne prowadziło londyńskie studio designu Infiniti w Paddington, pod kierownictwem Infiniti Global Design Center w Japonii.

Przeczytaj także: TEST Infiniti Q50 Sport 3.0 V6 TwinTurbo

Project Black S mogący pochwalić się mocą przekraczającą 500 koni mechanicznych (silnik 3.0 V6 TwinTurbo), korzysta z wyczynowego hybrydowego zespołu napędowego inspirowanego przez systemy odzyskiwania energii w Formule 1. Zgromadzona energia jest wykorzystywana jako forma doładowania dodatkowej mocy i momentu obrotowego. Efektem jest natychmiastowe przyspieszenie, a technologia ta dotąd nie była jeszcze zastosowana w żadnym pojeździe z homologacją drogową.

Innowacyjny system odzyskiwania energii ERS wpływa na wzrosty parametrów efektywności. ERS stosowany przez Renault Sport Formula One opiera się na układzie MGU-K dla potrzeb gromadzenia energii kinetycznej pozyskiwanej z hamowania, a także MGU-H – zintegrowanym z turbosprężarką – który pozyskuje energię z wysokiej temperatury gazów spalinowych. Energia pozyskiwana przez każdy z modułów jest przechowywana w bateriach litowo-jonowych wysokowydajnych i szybkowyładowczych, by przy sygnale zapotrzebowania na nią błyskawicznie sprawić, że wał korbowy i turbina doładowania będą obracać się szybciej.

Sprawdź: Odmłodzone Infiniti Q50 z nowymi technologiami

Marka infiniti bada możliwość wprowadzenia unikatowej technologii hybrydowej z Formuły 1 do seryjnego samochodu produkcyjnego. System odzyskiwania energii mógłby przynieść wzrost mocy o 25% w benzynowym silniku 3.0 V6 TwinTurbo.

Miłośnicy motoryzacji w Polsce będą mogli zobaczyć na żywo Project Black S. Auto miesiąc po targach w Genewie zawita na targi Poznań Motor Show.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: