SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Jacek Mazur z Zabrza zbudował replikę McLarena F1 - WIDEO

Jacek Mazur z Zabrza zbudował replikę McLarena F1 - WIDEO

09.01.2014, godz. 14:05
McLaren F1 / polska replika Jacka Mazura
foto:

Od kilku miesięcy na polskich drogach można spotkać unikatowego McLarena F1. Nie jest to wprawdzie oryginał, którego wartość na rynku wtórnym osiąga krocie, ale replika zbudowana własnoręcznie przez Jacka Mazura z Zabrza. Ta niemal wiernie odwzorowana maszyna, będąca spełnieniem marzeń twórcy, powstawała aż osiem lat w Zabrzu.

Wartość oryginalnego McLarena F1, w przeliczeniu na złotówki wynosi około 25 mln zł. Pan Jacek Mazur na budowę własnej wersji przeznaczył w przeciągu 8 lat w zaokrągleniu 100 tys. zł. Dlaczego prace trwały tak długo? Konstruktor musiał od podstaw zmierzyć się z zaprojektowaniem szkieletu oraz podwozia, tak by później nałożyć na gotową bazę nadwozie wykonane z laminatów. Poszycia zostały niemal wiernie odwzorowane, a we wnętrzu zagościły trzy miejsca, z centralnie umieszczonym siedzeniem kierowcy (dokładnie jak w prawdziwej wersji). Do napędu został użyty umieszczony centralnie, sześciocylindrowy widlasty silnik Audi.

Zobacz też: Klasyk za nieduże pieniądze - oto polska replika Porsche 356 Speedster

Oryginalny McLaren F1 to unikatowy samochód, znajdujący się w prywatnych kolekcjach bogaczy. Produkowany w latach 1994-1998 wóz nafaszerowany technologiami przeniesionymi z Formuły 1, powstał w ograniczonej liczbie 100 sztuk, w tym tylko 64 objęły odmiany uliczne. Auto otrzymało umieszczoną centralnie jednostkę o pojemności 6.1 litra V12, pochodzącą od BMW, generującą 627 KM i 650 Nm. Osiągi to przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3.2 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 388 km/h. Wyniki te do 2005 roku pozwalały dzierżyć McLarenowi miano najszybszego samochodu produkcyjnego na świecie.

WIDEO - tak prezentuje się replika McLarena F1, zbudowana przez Jacka Mazura

.

.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: