SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Jaki GPS najlepiej kupić?

Jaki GPS najlepiej kupić?

17.06.2008, godz. 02:00
GPS
Ważna jest mapa, z której korzysta twoje urządzenie GPS foto: Brak agencji
To bardzo ogólne pytanie - a na takie najczęściej nie ma odpowiedzi. Nie ma jednego urządzenia najlepszego do wszystkiego. Musimy zastanowić się, czy ma to być GPS do samochodu, turystyczny czy może żeglarski albo lotniczy.

W każdej z tych grup istnieje szeroki wachlarz modeli różniących się funkcjonalnością i ceną. Co ciekawe, wszystkie mają zbliżoną maksymalną dokładność (ok. 2 metrów) i podstawowe funkcje (np. wskazywanie aktualnej pozycji czy kierunku do celu).

Kupić nawigacje GPS z lepszą mapą czy tanie urządzenie z hipermarketu?

Prawda jest taka: GPS jest tylko tak dobry, jak jego mapa. Ważne jest zatem, żeby mapa była jak najlepsza, i to nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Należy zatem sprawdzić możliwość aktualizacji danych, żeby po pewnym czasie nie okazało się, że co prawda kupiliśmy GPS tanio, ale jest on już praktycznie bezużyteczny. To jest zakup na lata, więc oszczędność kilkuset złotych nie ma większego znaczenia.

Którą mapę wybrać? Która jest najlepsza?

Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Zależnie od konkretnego miejsca, poszczególne mapy mogą prezentować różną jakość odwzorowania. Ogólnie w Polsce przodują GPMapa, AutoMapa i MapaMap, chociaż można znaleźć miejscowości, które najlepiej będą wyglądały np. w CityNavigatorze. Trzeba też pamiętać, że w przypadku map z PDA (palmtopów) i PNA (urządzeń nawigacyjnych z Windows CE) otrzymujemy nie tylko informacje geograficzne (jak w Garminie), ale cały program nawigacyjny. Oznacza to, że należy ocenić także jego funkcjonalność i ergonomię. W PDA i PNA może się też okazać, że w Polsce będziemy korzystać z jednego programu, a poza krajem - z innego. Zmusza to użytkownika do zmiany przyzwyczajeń. Do niedawna użytkownik miał ograniczony wybór - gdy była potrzebna nawigacja w Polsce, wybierał AutoMapę - gdy wyjeżdżał poza granice naszego kraju - najchętniej wybierał TomToma. Teraz najnowsze programy w wersji rozszerzonej (plus duża karta pamięci) mają zintegrowaną mapę Polski i Europy.

Kupując mapy należy upewnić się, czy będą one działać z wybranym przez nas odbiornikiem. Jeśli nie mamy jeszcze odbiornika, jego wybór powinien być silnie uzależniony od jakości dostępnych map.

Tak więc drogi Czytelniku, sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: "Czy warto?". Pewne jest to, że posiadanie systemu GPS znacznie poprawia komfort podróżowania oraz (TO BARDZO WAŻNE) bezpieczeństwo. Nie musimy wyszukiwać punktów na mapie papierowej, miły głos lektora wskaże nam, jak i gdzie dojechać do celu. Rozbudowane funkcje multimedialne umilą nam czas w deszczowe dni pełne nudy.

tagi: GPS nawigacja
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: