SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Koncept BMW na uczczenie 100-lecia firmy

Koncept BMW na uczczenie 100-lecia firmy

09.03.2016, godz. 10:47
BMW Vision Next 100 concept
BMW Vision Next 100 concept foto: BMW

BMW świętuje 100 rocznicę powstania firmy. Aby uczcić okrągły jubileusz designerzy BMW puścili wodze fantazji i zaprojektowali koncepcyjne auto Vision Next 100, które prezentuje kierunek rozwoju na kolejne 100 lat.

Vision Next 100 to futurystyczny koncept BMW, który powstał na setną rocznicę istnienia firmy. Prezentuje on wizję auta odległej przyszłości. Według BMW tak będą wyglądały auta w 2116 roku. Jednak to nie jest jedyna atrakcja, którą szykuje BMW. Na świętowanie 100 urodzin przygotowano jeszcze koncepcyjny Rolls-Royce, futurystyczne Mini i koncepcyjny motocykl.

Według BMW, za 100 lat auta będą miały możliwość poruszania się w trybie autonomicznym. Po przełączeniu pojazdu w ten tryb, kierownica schowa się do deski rozdzielczej, a fotele zmienią pozycję na bardziej relaksującą. Kierowca będzie mógł w pełni zaufać komputerom, które zadbają o kierunek jazdy, prędkość, odległości od innych aut, omijanie przeszkód, a także o możliwie najoszczędniejszą jazdę. Będzie też możliwość samodzielnego prowadzenia samochodu. Kiedy kierowca będzie miał na to ochotę przełączy tryb jazdy i przejmie stery.

Zobacz również: Prezydenckie BMW serii 7 High Security. W takim aucie Andrzej Duda miał wypadek

BMW nie podało żadnych informacji o napędzie koncepcyjnego auta. Można jedynie się domyślać, że za 100 lat ekologiczni terroryści zabronią produkowania aut spalinowych, a transport będzie oparty na energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca, wody i wiatrów.

Producent podał natomiast inne informacje dotyczące auta. Nadwozie wykonano z włókien węglowych i plastiku. Wóz ma 4900 mm długości, to niemal tyle co BMW serii 5. Koncept ten przypomina coupe, ale przedstawiciele BMW mówili o nim, że jest sedanem. Stylizacja karoserii przypomina model i8, który za pewne za 100 lat będzie wyglądał równie atrakcyjnie co teraz. BMW Vision Next 100 ma współczynnik oporu powietrza Cx-0,18. To doskonały wynik, który na pewno przyczyni się do polepszenia przyspieszenia i zredukowania zużycia energii.

Zobacz też: KIKAI - śmiały koncept Toyoty

Ekologiczny trend przejawia się także wewnątrz pojazdu. Wszystkie materiały wykorzystane do budowy kokpitu można poddać recyklingowi. Nowym pomysłem BMW jest też system „Alive Geometry”, który składa się z 800 ruchomych elementów w kształcie trójkąta. Jest to system, który ma za zadania zwiększyć interakcje auta z kierowcą. Np. będzie ostrzegał przez zagrożeniem.

Co ciekawe, Vision Next 100 nie ma tradycyjnych kół. Na filmach producent zaprezentował nowych pomysł na to, jak mogą skręcać auta za 100 lat.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: