SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Koncernu PSA łączy się z Dongfeng! Chińska firma z akcjami Peugeota i Citroena

Koncernu PSA łączy się z Dongfeng! Chińska firma z akcjami Peugeota i Citroena

21.02.2014, godz. 14:05
PSA Dongfeng
foto: Peugeot

Kondycja francuskiego koncernu PSA nie jest najlepsza. W 2013 roku łączna strata wyniosła 2,3 mld euro. Aby zebrać pieniądze na ratowanie firmy, Rada Nadzorcza PSA Citroen Peugeot wyraziła zgodę na sprzedaż akcji chińskiej firmie Dongfeng i rządowi Francji.

Warunkiem transakcji jest zainwestowanie Chińczyków i francuskiego rządu po 800 milionów euro. Nowi akcjonariusze otrzymają w zamian tyle samo głosów w radzie nadzorczej i takie same pakiety akcji - po 14 procent. Udziały rodziny Peugeot mają zostać zmniejszone z 25,5 proc. do 14 proc.

Przeczytaj też: Sukces Peugeota 2008. Crossover na świecie sprzedaje się jak świeże bułeczki

Jest to historyczny moment w dziejach firmy, ponieważ po raz pierwszy kierująca nią rodzina utraci pełną kontrolę nad przedsiębiorstwem. To jednak konieczne, aby PSA mogło powrócić do odpowiedniej kondycji finansowej.

Warto wspomnieć, że współpraca między francuskim koncernem a Dongfeng sięga lat 90. zeszłego stulecia. Na zasadach spółki Joint Venture chińska firma produkowała w swoich zakładach wybrane modele Citroena i Peugeota. Miejmy nadzieję, że dalszy rozwój współpracy pozwoli na podniesienie się PSA z trudnej sytuacji, która jest wynikiem trwającego od kilku lat kryzysu w branży motoryzacyjnej.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: